Izjava za medije ob robu srečanja predstavnikov ambulant za osebe brez zdravstvenega zavarovanja iz Ljubljane, Maribora, Kopra in Kranja. Foto: BoBo
Izjava za medije ob robu srečanja predstavnikov ambulant za osebe brez zdravstvenega zavarovanja iz Ljubljane, Maribora, Kopra in Kranja. Foto: BoBo

Vodja ljubljanske ambulante s posvetovalnico za osebe brez zdravstvenega zavarovanja družinska zdravnica Nena Kopčavar Guček je pojasnila, da so se posamezniki, ki delujejo v ambulantah pro bono, zbrali, da bi se spoznali, povezali in izmenjali izkušnje.

Nena Kopčaver Guček Foto: BoBo
Nena Kopčaver Guček Foto: BoBo

"Na te ambulante lahko gledamo z dveh strani. Lahko je to morda za nekoga sramota, da obstajajo ambulante pro bono za ljudi brez zdravstvenega zavarovanja. Jaz osebno gledam drugače. Mislim, da je to izjemno bogastvo v naši državi," je poudarila.

Upokojeni kirurg Stanislav Mahne iz koprske ambulante pro bono je pojasnil, da poleg njega v ambulanti delujejo še tri upokojene medicinske sestre. Ambulanta, ki so jo ustanovili aprila 2014, deluje ob torkih popoldne. V 10 letih so našteli 1381 obravnav, pomoč je v ambulanti poiskalo 274 bolnikov iz 24 različnih držav.

Paciente, ki jih sami ne morejo oskrbeti, napotijo k specialistom. Bolnikom brez zdravstvenega zavarovanja, ki potrebujejo nujno zdravniško pomoč, stroške oskrbe krije ministrstvo za zdravje, je povedal.

Ambulantam brezplačno pomagajo različni izvajalci

Sorodna novica Ambulante pro bono: "Pacienti s težavami naj ne odlašajo z obiskom"

Sicer pa ambulantam brezplačno pomagajo različni zdravstveni izvajalci. V mariborski ambulanti za osebe brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, ki deluje pod okriljem Nadškofijske Karitas Maribor, denimo bolnikom radiološke preiskave brezplačno nudi zasebni zdravstveni izvajalec iz Maribora. Nujne primere obravnava mariborski klinični center. Težava pa so kontrolni pregledi, kjer del stroškov pokrije Karitas.

V mariborski ambulanti, ki je bolnikom na voljo trikrat ali štirikrat na teden, že od začetka deluje medicinska sestra Amra Čaplja. Pomaga ji 43 zdravnikov in šest zobozdravnikov prostovoljcev, ki so lani opravili 201 uro prostovoljnega dela.

Na Gorenjskem pacientom brezplačno zdravstveno oskrbo nudijo v kranjski in jeseniški Fajdigovi ambulanti. Upokojena splošna zdravnica Anda Perdan, ki deluje v Kranju, je povedala, da so v tamkajšnji ambulanti od začetka delovanja v letu 2017 skupaj obravnavali 224 bolnikov. Odlično sodelujejo z ZD-jem Kranj, kamor lahko bolnike iz ambulante pro bono ob poškodbah pošljejo na rentgensko preiskavo, omogočajo pa tudi laboratorijske preiskave.

Sorodna novica V ambulanti pro bono povabili vse osebe brez zdravstvenega zavarovanja, da jih obiščejo

Perdan si želi bolj poenotenega delovanja ambulant, predvsem pri napotitvah bolnikov k specialistom. "Specialisti so nam do zdaj vse naredili pro bono, ker je bolj enostavno," je pojasnila.

V Sloveniji se je prva ambulanta pro bono pred 22 leti odprla v Ljubljani. Ambulanta, ki je bila sicer predvidena kot začasna rešitev, deluje v prostorih ZD-ja Ljubljana. V ambulanti prostovoljno pomaga 30 zdravnikov prostovoljcev, pa tudi medicinska sestra, socialna delavka in pomočnica. Laboratorijske preiskave brezplačno opravlja zasebni laboratorij, specialistične preiskave pa številni zasebni zdravniki, je pojasnila Kopčavar Guček.

Težave pa imajo s pridobivanjem medicinsko-tehničnih pripomočkov, v nasprotju z mariborsko ambulanto pa tudi z zagotavljanjem zobozdravstvene oskrbe.