Inzulina si ni nujno potrebno injicirati. Na sliki inhalator. Foto: EPA
Inzulina si ni nujno potrebno injicirati. Na sliki inhalator. Foto: EPA
Pripomočki
Za diabetike je bistvenega pomena vzdrževanje primerne ravni sladkorja v krvi. Foto: MMC RTV SLO

Sladkorna bolezen je presnovna motnja in najpogostejša kronična nenalezljiva bolezen, ki ima že kar epidemične razsežnosti, pa tudi poceni ni: zdravila za sladkorno bolezen našo zdravstveno blagajno letno stanejo približno 20 milijonov evrov. Letošnji dan sladkorne bolezni poteka pod geslom Razumi diabetes in prevzemi nadzor.

Ta dan tako poudarja izobraževanje o sladkorni bolezni in njeno preprečevanje. Po podatkih Zveze društev diabetikov Slovenije ima sladkorno bolezen 125.000 Slovencev, smernice pojavnosti pa naraščajo.

Tudi po svetu je diabetkov vse več, saj ima to bolezen 246 milijonov ljudi ali skoraj šest odstotkov svetovnega prebivalstva. Strokovnjaki pričakujejo, da se bo število obolelih do leta 2025 povzpelo na 380 milijonov. V zadnjem času je vse več sladkornih bolnikov tudi otrok in mladoletnih.

Na kratko o sladkorni bolezni

Sladkorna bolezen vključuje dve vrsti bolezni: tip 1, ki se najpogosteje pojavi pri otrocih in mladih, in tip 2, za katerim najpogosteje zbolevajo ljudje, starejši od 40 let. Pri tipu 1 gre za pomanjkanje hormona inzulina, pri tipu 2, ki ga ima 90 odstotkov diabetikov, pa za nezmožnost, da bi ga telo uporabilo.

Dejavniki tveganja za razvoj sladkorne bolezni so dednost, debelost, premalo gibanja, zvišana raven maščob in sladkorja v krvi ter zvišan krvni tlak.

Značilni simptomi bolezni so pogosto uriniranje, huda žeja, slabo počutje in izguba teže. V zgodnji fazi bolezen pogosto poteka brez simptomov.

Delovna skupina pri ministrstvu za zdravje je že pripravila predlog Nacionalnega programa za obvladovanje sladkorne bolezni za obdobje 2010-2020, ki so ga javnosti prvič predstavili v sredo. Predlog bo v javni razpravi do 25. novembra, vlada pa ga bo predvidoma potrdila v januarju. Cilj programa je zmanjšati pojavnost diabetesa, preprečiti njen razvoj pri osebah z velikim tveganjem, povečati zgodnje odkrivanje in zmanjšati zaplete.

Vsakih pet sekund v svetu za sladkorno boleznijo zboli ena oseba, vsakih deset sekund zaradi zapletov, povezanih s sladkorno boleznijo, amputirajo en ud, vsako leto pa zaradi zapletov, povezanih s sladkorno boleznijo, na svetu umre 3,8 milijona ljudi.

Številne aktivnosti po Sloveniji
Ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni Lekarna Ljubljana organizira brezplačne meritve sladkorja v krvi v nekaterih svojih lekarnah, brezplačno merjenje sladkorja bo potekalo tudi v ljubljanskem nakupovalnem centru Citypark, kjer bodo obiskovalcem v pomoč tudi svetovalci za prehrano in telesno dejavnost.

Zveza društev diabetikov Slovenije in Društvo za Funkcionalno inzulinsko terapijo bosta v torek, 8. decembra, v Cankarjevem domu v Ljubljani organizirala dobrodelni koncert, katerega izkupiček bo namenjen opremi novih ambulantnih prostorov diabetološkega oddelka Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani na Vrazovem trgu.

Hiša eksperimentov je v četrtek predstavila 49. eksperiment hiše, ki bo obiskovalce ozaveščal o tem, kako živeti s sladkorno boleznijo oziroma kako zmanjševati možnost, da sladkorno bolezen dobiš.