V zvezi Mednarodni diabetes si prizadevajo vzbuditi zavedanje o pomenu dvostopnosti optimalne oskrbe za bolnike s sladkorno boleznijo.
Obstajata dve različici diabetesa, tip 1 in tip 2. Diabetes tipa 1 je avtoimunska bolezen, ki se pojavi zaradi hudega pomanjkanja inzulina, bolezen pa se največkrat pojavi med 10. in 14. letom. Bolezen izbruhne zaradi uničenja celic trebušne slinavke, ki naravno proizvaja inzulin.
Diabetes tipa 2, za katerim boleha 90 odstotkov vseh bolnikov, pa je povezan z nezdravim načinom življenja in s čezmerno telesno težo. V tem primeru trebušna slinavka še vedno tvori inzulin, vendar tega ni dovolj za uravnavanje količine sladkorja v krvi. Največkrat za tem tipom ljudje zbolijo po 45. letu starosti.
Za zdravljenje kroničnih bolezni do 6,8 odstotka BDP-ja
Sladkorna bolezen največkrat prinaša kronične zdravstvene zaplete. Gre za okvare na malem živčevju, ki prinašajo slepoto, amputacije okončin in odpoved delovanja ledvic. Zdravstveni strokovnjaki napovedujejo, da bodo do leta 2015 kronične bolezni postale najpogostejši vzrok smrti v razvitih in manj razvitih državah. Izračuni pa so pokazali, da stroški zdravljenja kroničnih bolezni lahko obsegajo do 6,8 odstotka BDP-ja v posamezni državi.
Pohodi proti sladkorni bolezni tudi po Sloveniji
Tudi letos bo ob tem dnevu v 55 državah potekal shod proti sladkorni bolezni, ki naj bi se ga udeležilo 260.000 ljudi. Pohod, katerega sporočilo je, da že 30 minut hoje na dan ob uravnoteženi prehrani lahko občutno zmanjša tveganje za pojav sladkorne bolezni, bo organiziran tudi v Ljubljani, Slovenj Gradcu, na Ptuju, v Idriji, Škofji Loki, Kranju in Kočevju.
Pohodi bodo namenjeni podpori resoluciji Združenih narodov o sladkorni bolezni, ki poziva k sodelovanju v akciji Združeni za sladkorno bolezen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje