Kot poroča portal Požareport, po njem pa to povzema več drugih medijev, naj bi se na Zavodu za transfuzijsko medicino dogajale hude nepravilnosti, ki domnevno segajo od prodaje krvi do prodaje matičnih celic iz popkovnične krvi.
Minister za zdravje Tomaž Gantar se je odločil za izredni upravni nadzor zavoda, v katerem bo pregledano delovanje in poslovanje zavoda. Obtožbe so namreč resne, zato jih bodo obravnavali prioritetno, so zapisali na spletnih straneh ministrstva.
Minister Gantar meni, da zaradi morebitnih nepravilnosti nikakor ne sme biti ogrožen sistem prostovoljnega krvodajalstva, ki ima v Sloveniji izredno pozitivno in dolgo tradicijo ter temelji na solidarnosti in zaupanju državljank in državljanov.
V okviru nadzora pričakujejo tudi pridobitev podatkov glede oskrbe pacientov s krvjo in posameznimi krvnimi komponentami ter industrijsko izdelanimi zdravili iz krvi in plazme, zbrane na območju Slovenije.
Velušček: Navedbe absolutno zavračamo
Kot je za MMC povedal direktor Zavoda za transfuzijsko medicino Igor Velušček, so na zavodu "zelo žalostni, da jih gospod Požar pred objavo ni poklical in dobil vse adekvatne informacije s prve roke". Vse navedbe absolutno zavračajo kot neresnične in takšnega članka, kot ga je objavil Požareport, si v državi, ki je kljub majhnosti samozadostna v preskrbi s krvjo, ne bi smeli privoščiti, je dejal.
"Presežki izključno za investicije"
O navedbah, da naj bi zbrano kri zavod brez javnih razpisav namenjal za predelavo, jo prodajal nazaj in "s tem ustvaril deset milijonov letnega dobička", pa je Veluškek povedal: "Naš zavod posluje pozitivno kot vrsta drugih javnih zavodov. Vendar je treba poudariti, da to niso neki desetmilijonski dobički, mi kot zavod samo oblikujemo presežek prihodkov nad odhodki." Vse te presežke, oblikovane vsak konec leta, zavod po Veluščkovih besedah namenja izključno za investicije izdelave informacijske podpore in adaptacije prostorov zavoda.
Octapharma se edini javlja na razpise
Po Veluščkovih besedah zdravila iz slovenske plazme za zavod proizvaja ameriško podjetje Octapharma, natančneje podružnica podjetja v Avstriji. Zakaj je Octapharma edini ponudnik, ki se javlja na zavodove javne razpise, Velušček ne ve, zatrjuje pa, da je Octopharmova cena za predelavo krvi (207 evrov za liter) ugodna.
Velušček: Zavod ni posojal podjetjem
Na navedbe Požareporta, da naj bi zavod dobičke posojal podjetjem, ki so potem "propadla", pa je Velušček odgovoril tako: "Jaz sem direktor zavoda od leta 2009 in lahko z vso odgovornostjo rečem, da prosto plasirana sredstva, ki jih imamo, plasiramo v skladu z zakonodajo, in to izključno na ministrstvo za finance, zakladništvo ali pa v poslovne banke. Vendar so ta sredstva, ki jih imamo, namenjena izkjučno za projekte, ki sem jih prej omenjal." Absolutno je zavrnil trditve, da naj bi zavod posojal podjetjem.
V nadzoru bodo sodelovali
Poudaril je, da delovanje zavoda nadzira vrsta subjektov, med njimi svet zavoda, ustanovitelj, Računsko sodišče in javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke. Velušček je zagotovil, da bodo pri izrednem nadzoru na zavodu sodelovali in ministrstvu za zdravje posredovali vse podatke, ki bi jih želeli.
Direktor zavoda je zavrnil tudi "sume", da na zavodu poteka prodaja matičnih celic iz popkovnične krvi. V sklopu zavoda sicer deluje banka za shranjevanje teh celic, vendar so namenjene izključno bolnikom, je sklenil Velušček.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje