Ščitnica je žleza z notranjim izločanjem in je na spodnjem delu vratu in uravnava presnovo, navajajo v društvu.
Po navedbah Društva Metuljčica so bolezni ščitnice vedno pogostejše zaradi številnih stresnih situacij v sodobnem tempu življenja. Ščitnica je pomembna za rast in razvoj ploda in otroka ter vpliva na skoraj vse organe v telesu. Za tvorbo ščitničnih hormonov je ključen ustrezen vnos joda, njegov najpomembnejši vir pa je jodirana kuhinjska sol.
Najpogostejša bolezen ščitnice je hashimotov tiroiditis. Avtoimunsko bolezen ščitnice hashimotov tiroiditis ima približno dvajset odstotkov žensk in dvakrat manj moških. Hashimotov tiroiditis je najpogostejši vzrok za premajhno delovanje ščitnice.
Preveliko delovanje ščitnice pa najpogosteje povzroči avtoimunska bolezen ščitnice, ki jo imenujemo bazedovka. Vozličke v ščitnici pa ima približno polovica odraslih.
Društvo Metuljčica želi s številnimi dejavnostmi ob svetovnem dnevu ščitnice ozaveščati o težavah, ki pestijo bolnike z boleznimi ščitnice. Ugotavljajo, da obdobje od začetka simptomov do pravilne diagnoze včasih traja tudi več let.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje