Nezaupnica skupščine pa ne pomeni njene razrešitve. Tako je po seji skupščine Čebašek-Travnikova dejala, da ne razmišlja o odstopu s položaja predsednice zbornice, bo pa na podlagi razprave skušala spremeniti nekatere stvari, zlasti komuniciranje s članstvom in mediji. Dejala je tudi, da na seji ni slišala nobenih očitkov.
Zdenka Čebašek-Travnik je na sejo sicer prišla s pravnim mnenjem, ki je glasovanje postavilo pod vprašaj. Pooblaščenec predsednice zbornice Dino Bauk je namreč v pravnem mnenju zapisal, da statut zbornice sploh ne predvideva instituta glasovanja o zaupnici. Navaja tudi, da je bila Zdenka Čebašek-Travnik za predsednico zbornice izvoljena na splošnih in neposrednih volitvah, na katerih so lahko sodelovali vsi člani zbornice.
"Glasovanje o zaupnici Čebašek-Travnikovi s strani poslancev skupščine zbornice ne bi bilo glasovanje o nečem, česar statut ne predvideva, pač pa bi v tem kontekstu morebitno izglasovana nezaupnica s strani relativne večine v skupščini pomenila na eni strani oporekanje volilne pravice večini vseh članov zbornice," je zapisal odvetnik.
Nezaupnica ne pomeni razrešitve
Predsednik skupščine Marko Bitenc se s takšnim mnenjem ne strinja, saj ne razume, zakaj ne bi mogli člani skupščine glasovati o zaupnici predsednici. "Poslanci lahko v skladu s statutom in poslovnikom glasujemo o čemer koli. Nikjer ni prepovedano, da o tem ne bi glasovali," je izjavil pred sejo in hkrati priznal, da pravnega mnenja še ni prebral.
"Nespodobno pravno mnenje"
Predsednik sindikata družinskih zdravnikov Praktikum Igor Muževič je pred izredno sejo dejal, da se mu zdi nespodobno, da je Čebašek-Travnikova šla nad glasovanje s pravnim mnenjem. Če bo kljub nezaupnici ostala na položaju, bo po njegovem mnenju morala v javnosti odgovarjati za svoja dejanja in "morda ob naslednji skupščini pokazati, ali je kršila kodeks etike ali ne".
Na skupščino je prišla tudi nekdanja predsednica Gordana Živčec Kalan, ki se je tudi sama dvakrat spoprijela z glasovanjem o zaupnici. "Prestala sem zaupnico, ker sem prišla pred kolege vedno iskrena in z odprtim srcem," je dejala.
Zobozdravnik Jure Poglajen pa je dejal, da je dogajanje v zbornici žalostno za slovensko zdravništvo in zobozdravništvo. "Ko se enkrat človek oprijema pravniških akrobacij, mu verjetno manjka vsebinskih argumentov," je dejal.
Zaplet zaradi višine plače
Le mesec dni po izvolitvi so člani skupščine zdravniške zbornice glasovali o zaupnici predsednici skupščine Zdenki Čebašek-Travnik. Razlog za glasovanje in nezaupanje je zaplet pri višini plače predsednice.
Zapletlo se je namreč, ko je v javnost prišla informacija, da nova predsednica zahteva plačo 8.000 evrov bruto, in očitki, da s takšno plačo krha ugled zdravništva in zbornice v javnosti. Čebašek-Travnikova očitke zavrača in je prepričana, da gre za pritiske elit, ki jo želijo umakniti. Predtem je poudarila, da na zbornico ni prišla zaradi plače, ampak delat, in da so njeni predhodniki prejemali enako ali višjo plačo od omenjene. 8.000 evrov bruto plače mesečno, je Čebašek-Travnikovi sicer potrdil skupščinski svet zbornice.
Videla, kam odteka denar
V odzivih na te očitke je predsednica zbornice med drugim poudarila, da je po prihodu na položaj nemudoma ustavila neutemeljena izplačila in rente, ki so jih posamezniki pripravili zase, je poročala novinarka Radia Slovenija Helena Lovinčič. Dodala je, da je imela priložnost videti, kako v zdravniško zbornico priteka denar in kam odteka, pa še kakšne pogodbe je zbornica sklepala v preteklosti in drugo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje