Delo v ljubljanskem kliničnem centru se vrača v ustaljene okvire, stanje pred 1. septembrom pa naj bi dosegli do konca tega tedna. Izplen tedna umika soglasij je znan, največ težav pa je bilo na kirurških oddelkih, ki so vezani na anesteziologijo. Anesteziologi so se 100-odstotno držali zakonsko predpisanih ur dela in niso delali niti 8 ur več, kot je 40-urni tedenski delovnik, je pojasnila strokovna direktorica UKC-ja Brigita Drnovšek Olup. Vendar pa se je stanje na področju anesteziologije že normaliziralo, saj vsi anesteziologi, čeprav še niso "vrnili soglasij", delajo normalno, je dodala.
Vse nujne primere smo obravnavali, je dejala Drnovšek Olupova, odpadale pa so elektivne operacije, ki pa naj bi jih nadomestili v dveh do treh mesecih, odvisno od oddelka. "Za menedžement je bila to bridka izkušnja. Počutili smo se kot talci, saj smo iz nemogočega skušali pripraviti tekoč program," je teden zdravniškega zapleta opisala strokovna direktorica UKC-ja.
V Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani zato pripravljajo reorganizacijo dela, s katero, kot je dejal generalni direktor UKC-ja Simon Vrhunec, se bodo morali zaposleni sprijazniti. "Po starem se delati ne bo dalo več," je dodala Drnovšek Olupova in napovedala, da se bodo reorganizacije najprej lotili pri dežurnih mestih.
Del odpadlih operacij v prejšnjem tednu v številkah:
Kirurške okužbe - 4
Torakalna kirurgija - 6
Plastika in estetska kirurgija - 8
Travmatologija - 17
Nevrologija - 14
Urologija - 25 odraslih in 10 otrok
Abdominalna kirurgija - 34
Ortopedija - 37
Radiologija - 41
Opomba: Naveden je le del odpadlih operacij, v vseh primerih pa gre za elektivne, torej nenujne primere, saj so bili nujni primeri brez izjeme obravnavani.
Izguba višja tudi zaradi novih (dražjih) kapacitet
UKC je v pol leta pridelal šestinpolmilijonsko izgubo in je v težkem položaju, je stanje v slovenski največji zdravstveni ustanovi pojasnil Simon Vrhunec. Zavod je prizadelo znižanje cen storitev, ki jih plačuje Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki so za okoli 8,5 odstotka nižje kot leto prej. UKC zato varčuje, pri čemer je na prvem mestu racionalizacija dela in zniževanje stroškov dela. Te jim je, čeprav je zaposlenih letos več, uspelo znižati, je zatrdil Vrhunec.
Projekcije izgube do konca leta Vrhunec ni želel napovedovati, a ocenjuje, da bi lahko znašala med 8,5 do 90 milijonov evrov. Delež krivde nosijo tudi nove kapacitete (pediatrija in nevrologija), ki sta novi zgradbi in dražji tudi z vidika upravljanja.
Težki bolniki, višji stroški
UKC se zato trudi nižati stroške, je dejal Vrhunec. Stroški nadur so nižji za dobrih pet odstotkov, stroški dežurstva pa za slabih pet odstotkov, nižji so tudi stroški podjemnih in avtorskih pogodb ter študenskega dela. Edino področje, na katerem racionalizacija še ni uspela, je področje zdravstvenega materiala. Vrhunec razloge vidi tudi v tem, da se v zavodu zdravi vedno več težje bolnih (in zato dražjih) bolnikov, pri katerih je "zdravljenje tako delikatna stvar, da ga ne moremo ceniti."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje