ZZZS po besedah generalnega direktorja Sama Fakina 34 milijonov evrov, kolikor bi potrebovali za poplačilo tretje četrtine plačnih nesorazmerij za uslužbence v zdravstvu, ne predvideva v finančnem načrtu za letošnje leto.
Direktor sektorja za informiranje in odnose z javnostmi na ZZZS-ju Damjan Kos je ob tem pojasnil, da je z zakonom določeno, da morajo ta sredstva za poplačilo zagotoviti izvajalci v okviru lastnega finančnega načrta z notranjim razporejanjem.
Zdravstveni zavodi pa bodo morali teh 34 milijonov evrov zdravstveni blagajni vračati skozi zamike mesečnih nakazil. Ta sredstva ne bodo izplačali posebej za odpravo plačnih nesorazmerij, temveč bodo poravnali drugo in tretje nakazilo za december 2013, katerih plačilo so prenesli na letošnje leto.
Izvajalci zdravstvene dejavnosti pa bodo morali stroške izplačila tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij vnesti že v bilanco stanja za leto 2013. Tako se bodo primanjkljaji poznali že za leto 2013. Sicer pa po njenih besedah to ni računovodsko napačno, saj morajo izvajalci v bilance vnesti prihodke in odhodke po načelu fakturirane realizacije, ne pa po načelu plačane realizacije.
Fakin je tudi opozoril, da je treba teh 34 milijonov evrov v vsakem primeru "pripeljati v sistem", sicer bodo imeli izgubo zdravstveni zavodi. To bi lahko po njegovih besedah privedlo do že videnega scenarija, ko so bolnišnice odlagale plačila dobaviteljem, ti pa so nato grozili z blokado računov.
"Če se ne bo nič spremenilo, se utegne to uresničiti," meni prvi mož zdravstvene blagajne. Zato poziva k zagotovitvi novih sistemskih prilivov v zdravstveno blagajno.
Opozoril je še, da izgubo javnih zdravstvenih zavodov po zakonu krije država. "Na koncu se bo vrnilo tja, kjer se je zadeva začela," je pripomnil. Meni tudi, da bi "tisti, ki je to obveznost naložil, moral tudi zagotoviti sredstva".
Po prvih podatkih je ZZZS prejšnje leto končal s 600.000 evri primanjkljaja, kar pa bodo pokrili z lastnimi rezervami. Relativno izravnan poslovni izid so dosegli s prenosom plačil za 48,7 milijona evrov na letošnje leto.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje