Sredstva za plače zdravstveni zavodi namreč prejemajo od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki pa v finančnem načrtu za letos dodatnih 35 milijonov evrov, kolikor bo potrebnih za poplačilo prvega obroka nesorazmerij, ne načrtuje.
Direktor združenja Metod Mezek opozarja, da so javni zdravstveni zavodi že zdaj finančno podhranjeni, "brez dodatnega finančnega priliva pa sistem ne bo mogel več delovati". Zavodom so se finančna sredstva v zadnjih letih zmanjšala za okoli 400 milijonov evrov, kar je zelo poslabšalo njihov likvidnostni položaj, poudarja Mezek.
Ob tem dodaja, da zdravstvena zavarovalnica vsako leto konča s pozitivno ničlo, medtem ko zdravstveni zavodi tonejo vse globlje v rdeče številke - skupna izguba preteklih let zdaj znaša že 100 milijonov evrov.
Direktor opozarja na "že videni scenarij"
Mezek tudi opozarja, da zdravstveni sistem brez dodatnih sredstev čaka "že videni scenarij" - javni zdravstveni zavodi bodo prisiljeni odlagati plačila dobaviteljem, dobavitelji bodo ustavljali dobave in blokirali račune ter s tem zelo otežili ali pa kar onemogočili izvajanje zdravstvene dejavnosti tako v bolnišnicah kot tudi zdravstvenih domovih.
V ZZZS-ju pojasnjujejo, da skladno z usmeritvami vlade in na podlagi zakona, ki določa način izplačila plačnih nesorazmerij, dodatnih sredstev za poplačilo plačnih nesorazmerij niso upoštevali v letošnjem finančnem načrtu zavoda, ki ga vlada sicer še ni potrdila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje