Vlada je z uredbo znižala cene radioloških storitev, ki bodo začele veljati 1. januarja. Za opravljene magnetne resonance bodo izvajalci v javni mreži v povprečju prejeli 21 odstotkov manj denarja, za računalniško tomografijo pa 13 odstotkov manj. Prihranek za zdravstveno blagajno je ocenjen na 16,6 milijona evrov na leto.
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel ob tem poudarja, da s spremembo uredbe skušajo rešiti težavo odhajanja radiologov iz javnega v zasebni sektor. Največje težave s pomanjkanjem radiologov imajo sicer v bolnišnicah na Jesenicah, v Šempetru in Celju.
Predsednica Združenja radiologov Vladka Salapura trdi, da tega učinka ne bo. Napoveduje celo podaljšanje čakalnih vrst. Kot je spomnila za Radio Slovenija, je UKC Ljubljana pred časom predlagal povišanje cen radioloških storitev magnetne resonance in CT-ja, zato ne razume, zakaj je šla vlada v nasprotno smer od njihovega predloga. "Glede na to, da si s ceno preiskav, ki jo dobimo kot povračilo stroškov, stroškov same preiskave, ki jo pri nas obračunamo, ne povrnemo v celoti," je pojasnila Salapura.
Zaradi nižjih cen več napotitev na radiološke preiskave in še daljše čakalne vrste
Nižje cene bodo po napovedih združenja vodile v večje število napotitev, saj je bolnike lažje in enostavneje napotiti na cenejše kot dražje preiskave, posledično pa se bodo podaljšale čakalne vrste. Obremenitve javnih zdravstvenih ustanov bodo zaradi povečanja napotitev še večje, so opozorili na združenju. "Pričakovati je, da se bodo zdravniki lažje odločali za napotitev na tudi kakšne preventivne preiskave oziroma preiskave, ki neposredno ne vplivajo na samo zdravljenje in stanje bolnika," je dejala Salapura. Že zdaj naj bi bilo takih preiskav približno tretjina.
Ob znižanju cen bodo po realizaciji – torej za vse opravljene storitve – plačani le javni zavodi. Koncesionarji pa bodo po novem plačani le za vnaprej dogovorjeno število storitev. Drugim bolnikom pa bodo ponudili samoplačniško storitev ali pa možnost vpisa na čakalni seznam, so navedli v združenju.
Interes izvajanja preiskav na koncesijo bo pri nižji ceni manjši, so dodali. "Pred leti smo tako videli, da je ultrazvočna preiskava mišično-skeletnega sistema zaradi izrazite podcenjenosti obstajala le kot samoplačniška storitev, saj interesa za izvedbo pri izvajalcih sicer ni bilo. Le z delno ureditvijo cene omenjene storitve je preiskava postala bolj dostopna," so opozorili.
Preiskave bi bilo smiselno vrednotiti po dejanskih stroških in usmeriti diagnostične preiskave glede na sodobne smernice, pri tem pa ponuditi ustrezno podporo zdravnikom pri napotovanju, so še zapisali pri združenju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje