V Združenju za državljanski nadzor zdravstvenega varstva ZaNas opozarjajo, da sta z neupravičenim odjavljanjem oseb iz zavarovanja pri posameznih delodajalcih kršena zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter kazenski zakonik. Predsednica združenja Nevenka Lekše je dejala, da so negativno presenečeni nad tem, da vlada, ministri in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) glede tega ne ukrepajo.
Ob tem v združenju trdijo, da za ukrepanje v teh primerih ni potrebna sprememba zakonodaje, le dosledno je treba uresničevati že veljavno. Tako Nevenka Lekše zavrača trditve, da ZZZS ne bi imel potrebnih, ustreznih in učinkovitih pooblastil za ukrepanje zoper delodajalce ter druge zavezance za prijavljanje oseb v obvezno zdravstveno zavarovanje in odjavljanje iz njega.
Ena izmed osrednjih nalog ZZZS-ja v zvezi z izvajanjem zavarovanja je evidentiranje, preverjanje in urejanje statusa zavarovanja posameznikov glede na njihovo aktivnost, dejavnosti ali druge okoliščine, ki jih določa zakon, je opozorila Lekše. Poudarila je, da ima ZZZS po zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju pravico zahtevati povrnitev škode od delodajalca, če je ta nastala, ker delodajalec ni posredoval podatkov o dejstvih, od katerih je odvisna pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Kot je dejala, neupravičena odjava iz zavarovanja pomeni enostransko omejevanje pravic, kar je v nasprotju z zakonom in lahko osebi povzroči škodo. Za takšne kršitve pa je zagrožena denarna oziroma zaporna kazen, je dejala.
Kot je dejala Lekše, pa za preverjanje izvajanja zakonskih določil o obveznem zdravstvenem zavarovanju ni zadolžen le ZZZS, pač pa mora nad pojavom nezakonitega ravnanja in izmikanja solidarnostnim obveznostim bdeti tudi vlada oziroma njeni posamezni organi. Vladi, ministru za zdravje Tomažu Gantarju, ministru za delo, družino in socialne zadeve Andreju Vizjaku ter ZZZS-ju bo zato združenje poslalo pismo Martina Totha, v katerem opozarja na to problematiko.
ZZZS napoveduje poostren nadzor
Kot so sporočili z Zavoda za zdravstveno zavarovanje, od junija lani od delodajalcev zahtevajo dokazilo o prenehanju delovnega razmerja, če delavca odjavijo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja več kot osem dni po prenehanju zavarovanja. Od marca pa bodo od delodajalcev takšna dokazila zahtevali ob vsaki odjavi iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, razen izjemoma.
A v ZZZS-ju ob tem poudarjajo pomen tega, da zavarovane osebe same skrbijo za urejenost svojega obveznega in tudi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, jo nadzirajo in tudi ustrezno ukrepajo.
ZZZS stalno poziva nezavarovane osebe k ureditvi zavarovanja. Zadnje leto se pozivi pošiljajo redno mesečno in samodejno. Pisni poziv prejmejo vsi slovenski državljani s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki nimajo urejenega zavarovanja več kot 60 dni, predvidoma marca letos pa bo zavod začel še intenzivneje pošiljati pisne pozive. Pošiljal jih bo namreč vsem, ki nimajo urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja več kot 20 dni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje