Hranilnički prašički bodo kmalu le še nostalgičen spomin na pretekle čase. Foto: NN
Hranilnički prašički bodo kmalu le še nostalgičen spomin na pretekle čase. Foto: NN
Mobilni telefoni
Mobilni telefoni osvajajo svet in nezadržno izpodrivajo telefonske govorilnice. Foto: EPA
Igralni avtomat
Igre na avtomatih v lokalih naj bi tonile v pozabo, saj so prestol v svetu tovrstne zabave prevzeli Nintendo, XBox in Play Station. Foto: EPA

Po raziskavi ameriškega časnika Chicago Tribune se med teh deset izginjajočih predmetov uvrščajo še glasbene trgovine, fotografski filmi, VHS-kasete, bari za homoseksualce, knjižni antikvariati, igre na avtomatih in TV-prodaja.

Časopisom so slabe čase napovedovali že ob pojavu radia in televizije, vendar se črnoglede napovedi takrat niso uresničile. Širjenje svetovnega spleta v 90. letih pa je položaj tiskanih medijev bistveno spremenil, saj je njihova prodaja začela opazno upadati. Kljub izgubi bralcev in kakovosti poznavalci menijo, da časopisi in revije ne bodo nikoli povsem izginili iz naših domov. Tako kot tudi ne knjige, ki pa naj bi se vse več kupovale prek spleta in vse manj v knjižnih antikvariatih.

Mobilniki povozili telefonske govorilnice
Nič drugače ni s telefonskimi govorilnicami, ki postajajo zaradi pojava mobilnih telefonov pravi preostanek preteklosti. Leta 1997 je bilo na primer v ZDA več kot 2 milijona telefonskih govorilnic, deset let pozneje jih je le še milijon. Verjetno jih bodo ohranili na letališčih ter železniških in avtobusnih postajah, kjer bodo prišle prav tistim, ki nimajo prenosnih telefonov.

Chicago Tribune napoveduje tudi propad glasbenih trgovin, ki glede na cene ne morejo več držati koraka s spletnimi trgovinami oz. trgovskimi verigami, ter upad televizijske prodaje.

Fotografski filmi kmalu le še v muzejih
V spomin na stare čase so se poleg fotografskega filma zapisale tudi VHS-kasete, ki so svoje mesto morale odstopiti DVD-ju. In fotografski film? Po podatkih iz raziskave se je med letoma 2006 in 2007 število fotografij, posnetih z digitalnimi fotografskimi aparati, povečalo za 34 odstotkov, medtem ko je prodaja fotografskih filmov upadla za 49 odstotkov.

In na koncu še presenetljiva novica o hiranju barov za homoseksualce. Ti lokali naj bi zapirali vrata zaradi vse večje strpnosti v družbi in s tem vse manjše potrebe po zbiranju v tovrstnih zatočiščih.

B. R.