Astronavt in kozmonavta so se na Zemljo vrnili s Sojuzom TMA-18M. Foto: Reuters
Astronavt in kozmonavta so se na Zemljo vrnili s Sojuzom TMA-18M. Foto: Reuters
false
Na Zemljo so se po dolgem času vrnili meriški astronavt Scott Kelly ter ruska kozmonavta Mihailo Kornjenko in Sergej Volkov. Foto: Reuters
Po skoraj letu dni spet na Zemlji

Kot je sporočila ameriška vesoljska agencija Nasa, sta skupaj z ruskim kozmonavtom Sergejem Volkovom pristala v ruskem vesoljskem izstrelišču Bajkonur v Kazahstanu.

Kelly in Kornjenko sta v vesolju preživela neprekinjeno 340 dni. Kelly je s tem postavil ameriški rekord, Kornjenko pa je med kozmonavti, ki so najdlje bivali v vesolju, pristal na petem mestu. Ruski rekord je v rokah Valerija Poljakova, ki je v vesolju preživel neprekinjeno 437 dni. Volkov je bil na ISS-ju pet mesecev.

Misija Posadka za eno leto, ki se je začela 27. marca lani, velja za poskus, v katerem proučujejo učinke dolgotrajnega bivanja v vesolju na človeško telo. Kelly in Kornjenko sta zato morala prestati vrsto preizkusov in pregledov, da bi dobili potrebne podatke za morebitne prihodnje človeške odprave na Mars in drugam. Med prvimi bo preizkus, ki bo pokazal, kako se njuni telesi odzivata na različne položaje in gibanje.

Kako bivanje v vesolju vpliva na človeka?
Breztežnostno stanje zmanjšuje mišično maso in gostoto kosti, vplivalo pa naj bi tudi na poslabšanje vida. Razvoj in spremembe pri 52-letnem Kellyju bodo strokovnjaki lahko primerjali tudi z razvojem pri njegovem bratu, enojajčnem dvojčku Marku, nekdanjem astronavtu, ki je v tem času živel na Zemlji. Nasa je sporočila, da gre za prvi preizkus na dveh ljudeh z enakimi geni v dveh tako različnih okoljih.

Na ISS-ju medtem ostajajo Rus Jurij Malenčenko, Američan Timothy Kopra in Britanec Tim Peake, 19. marca pa se jim bodo predvidoma pridružili še astronavt Jeff Williams in kozmonavta Oleg Skripročka in Aleksej Ovčinin.

Po skoraj letu dni spet na Zemlji