Izstrelitev raketoplana Atlantis je bila predvidena za konec avgusta. Foto: Reuters
Izstrelitev raketoplana Atlantis je bila predvidena za konec avgusta. Foto: Reuters
Posadka raketoplana Atlantis
Posadka Atlantisa je bila že večkrat tik pred vkrcanjem. Foto: EPA

Na krovu Atlantisa je šest astronavtov, med njimi ena ženska in pet moških, ki bodo na vesoljski postaji namestili 372 milijonov dolarjev vreden električni sistem. Pred tem je Nasa štirikrat prestavila polet, prvič je bil vzrok udarec strele v izstrelitveno ploščad, drugič divjanje orkana Ernesto, tretjič težave z električnim napajanjem na krovu, četrtič pa napaka na senzorju za gorivo, ki bi bila lahko usodna za plovilo in posadko. Sobota je bil zadnji mogoči rok za izstrelitev Atlantisa v orbito.

Nasa se je že od 27. avgusta trudila, da bi Atlantis in njegovo posadko poslala v vesolje, izstrelitev pa so že večkrat prestavili. Tokratna izstrelitev je bila zadnja možnost, saj bi drugače Atlantis motil načrtovano misijo ruskega vesoljskega plovila Sojuz in bi moral počakati, da Rusi opravijo načrtovano delo.

Tretja misija Nase
Polet Atlantisa, ki je tretja misija Nase od nesreče vesoljskega plovila Columbia leta 2003, naj bi na Mednarodno vesoljsko postajo odpeljalo generator sončne energije, ki bo zagotavljal energijo za znanstvene laboratorije in bivalne prostore na vesoljski postaji.

Posadka Atlantisa bo v vesolju preživela 11 dni in opravila tri vesoljske pohode, da bo dokončala svojo nalogo dogradnje generatorja. Mednarodna vesoljska postaja, ki je vredna 100 milijard ameriških dolarjev in ki naj bi bila na koncu velika kot nogometno igrišče, naj bi bila končana do leta 2010. Do konca gradnje naj bi v vesolje poletelo še 13 vesoljskih plovil.