.
Raziskovalcem inštituta Virginia Tech je uspel precejšen preboj iz polja teorije v prakso, piše ExtremeTech. Z uporabo ksiloze (drugega najbolj pogostega rastlinskega sladkorja), ki pri nekaterih rastlinah predstavlja kar 30 odstotkov sestave, je ekipi uspelo pridobiti pomembno količino vodika.
Pred pojavom te nove metode, o kateri so na inštitutu za zdaj še precej skrivnostni, je bilo pridobivanje vodika iz biomase bodisi predrago bodisi premalo učinkovito ali pa kar oboje. Zdaj pa je raziskovalcem uspelo pridobiti encime iz različnih mikroorganizmov, jih zmešati skupaj ter nato mešanico združiti s ksilozo in polifosfati. Ko so bile vse sestavine združene, je ekipa lahko iz mešanice pridobila vodik.
Celoten postopek se odvija pri nizkih temperaturah, kar veča njegovo učinkovitost, prav tako pa je relativno neškodljiv za okolje, saj ima nizko stopnjo emisij toplogrednih plinov. Še več, postopek je 100-odstotno učinkovit, kar pomeni, da se pri njem ne izgubi nič vložene energije.
Glede na to, da so rastline številen in obnovljiv vir, ksiloza pa prav tako, bi nova metoda pridobivanja vodika človeštvo lahko poslala na pot novega, bogatega energetskega vira. Raziskovalci pa ocenjujejo, da bo metoda dovolj prefinjena za tržno uporabo v okoli treh letih.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje