Cepivo sodi med zdravila, ki se smejo izdajati le na zdravniški recept. Foto: EPA
Cepivo sodi med zdravila, ki se smejo izdajati le na zdravniški recept. Foto: EPA
Cepivo proti raku materničnem vratu
Namen cepiva je preprečiti večino bolezni, ki so povezane z virusi HPV, tipa 6, 11, 16 in 18. Foto: EPA

Vloga za promet s cepivom proti humanemu papiloma virusu (HPV), ki povzroča raka na materničnem vratu, ženskem zunanjem spolovilu in v nožnici, je bila namreč na Evropsko agencijo za zdravila podana že decembra lani. Za cepiva je namreč predviden centraliziran postopek pridobitve dovoljenja za promet na ravni EU-ja.

Zdravilo v Sloveniji pod imenom silgard
V družbi MSD, ki v Sloveniji zastopa ameriško družbo Merc&Co - ta je razvila zdravilo -, so pojasnili, da bo zdravilo pri nas dostopno, ko od evropske agencije dobijo dovoljenje za prodajo. Zdravilo se bo v Sloveniji prodajalo pod imenom silgard na zdravniški recept.

Kot so pojasnili na Agenciji za zdravila pri ministrstvu za zdravje, postopek pridobitve dovoljenja za promet traja največ 210 dni. Po pridobitvi centralno izdanega dovoljenja za promet se v skladu s slovensko oz. evropsko zakonodajo imetnik dovoljenja za promet odloča o tem, kdaj bo zdravilo dejansko dostopno na trgu.

Cepivo za starostno obdobje od 9 do 16 let
Namen cepiva, ki je odobreno za uporabo pri dekletih in ženskah, starih od 9 do 26 let, je preprečiti večino z virusom HPV povezanih kliničnih bolezni: raka na materničnem vratu, genitalnih bradavic in sprememb nižje stopnje na materničnem vratu, v nožnici in na ženskem zunanjem spolovilu.