Tako imenovani supermikroskop je edinstven v tem delu Evrope in je eden prvih mikroskopov na svetu, s katerim je mogoče opazovati atome in na njih delati kemijsko analizo.
Direktor Kemijskega inštituta Janko Jamnik, je povedal, da naprava s 150-milijonkratno povečavo deluje bistveno bolje od pričakovanj. Glavne zasluge za to pripisujejo zelo stabilnemu prostoru, v katerem je instrument postavljen.
Delovanje mikroskopa lahko zmoti vsaka vibracija, zato v sobi ni običajne klimatske naprave s pihanjem, temveč le hlajene stene, ki so hkrati pokrite z dušilnikom zvoka, ter posebna električna napeljava, da ne bi prišlo do električnih motenj.
Za mikroskop, uporabljajo ga za proučevanje organskih struktur, kot so na primer proteini in druge makromolekule, kot tudi materialov, so zgradili posebno namensko stavbo, Preglov raziskovalni center.
Eden izmed primerov uporabe mikroskopa je bila določitev strukturne novega tipa katalizatorjev, ki se uporabljajo v elektrodah za gorilne celice in so enako stabilni, a hkrati bistveno cenejši od obstoječih. "Brez takega mikroskopa bi bilo to popolnoma nemogoče," je dejal Jamnik.
Mikroskop poleg raziskovalcev na Kemijskem inštitutu uporabljajo tudi raziskovalci na sosednjih institucijah, med drugim iz Instituta Jožefa Stefana in Univerze v Ljubljani, ter tudi znanstveniki iz tujine. "Vzporedno pa iščemo tudi sposobne ljudi po svetu, ki bi jih dodatno zaposlili in bi študirali na našem mikroskopu," je še poudaril Jamnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje