Discovery se je tokrat podal na postajo z 11 metrov dolgim, 32 ton težkim in milijardo dolarjev vrednim japonskim vesoljskim laboratorijem Kibo, nazaj pa je pripeljal astronavta Garretta Reisman, ki je na postaji preživel tri mesece. Pri pristanku Discovery ni imel nobenih težav, na kar so zagotovo vplivale tudi vremenske razmere, ki so bile po besedah Nasinih strokovnjakov idelane.
Japonski tovor je bil tako obsežen, da Discovery ni imel več prostora za robotsko roko, s katero pred morebitnimi poškodbami natančno pregledajo trup raketoplana, preden se ta vrne na Zemljo. Pregledi trupa so postali stalna praksa misij od leta 2003, ko je zaradi poškodbe zaščitne pene strmoglavil raketoplan Columbia. Takrat je umrlo vseh sedem astronavtov na krovu.
Še deset poletov do upokojitve
To je bila že 123. misija za ameriške raketoplane, pred katerimi je le še deset poletov v vesolje, nato pa se bodo leta 2010 zasluženo upokojili. Eden izmed preostalih poletov bo tudi oktobrski na teleskop Hubble, ki bo deležen popravila.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje