Dolgoletna teorija o HIV-u/aidsu trdi, da t. i. T-celice odmirajo zelo počasi. Foto: EPA
Dolgoletna teorija o HIV-u/aidsu trdi, da t. i. T-celice odmirajo zelo počasi. Foto: EPA

V skladu s teorijo HIV napade človeške imunske celice, t. i. T-celice, njihova izguba pa naj bi bila postopna in pogosto trajala več let. Okužene celice nato proizvedejo še več HIV-delcev, to pa povzroči, da telo aktivira še več T-celic, ki so okužene.

Teorija o HIV-u nepopolna
Raziskava Imperial College v Londonu pa je s pomočjo matematičnega modela proces, s katerim T-celice nastajajo in odmirajo, pokazala, da bi, če bi bila teorija pravilna, število T-celic padlo na zelo nizko raven v nekaj mesecih in ne letih.

To naj bi dokazovalo, da je sedanja teorija o nenadziranem ciklu aktivacije, infekcije, proizvajanja HIV-a in unučenja T-celic napačna oz. pomanjkljiva, saj ne more pojasniti zelo počasnega tempa izčrpavanja, ki se zgodi ob okužbi z virusom HIV. Znanstveniki nikoli niso popolnoma razumeli procesa zmanjšanja T-celic pri okužbi s HIV-om, zato niso mogli popolnoma razložiti, zakaj HIV tako počasi uniči oskrbovanje telesa s temi celicami.

Alternativno teorijo je treba še preveriti
Moštvo raziskovalcev Imperial Collegea v Londonu misli, da bi bila ena od moirebitnih razlag tega, da se virus med infekcijo počasi prilagaja, a hkrati poudarjajo, da je potrebnih še več raziskav, da bi lahko potrdili to alternativno teorijo.