V ameriški vesoljski agenciji so skoraj en teden razmišljali, ali naj se vesoljci na postaji lotijo popravila 9 centimetrov dolge vdolbine, a so se po več testiranjih odločili, da ta ne more predstavljati večje grožnje vesoljcem, ki se bodo s plovilom vračali.
Popravilo šele po vrnitvi na Zemljo
Poškodba na toplotnem ščitu plovila je nastala med izstrelitvijo raketoplana 8. avgusta, ko naj bi ga zadel kos ledu oziroma del izolacijske pene. Popravili naj bi jo šele po vrnitvi plovila na Zemljo.
"Vdolbina ne predstavlja nevarnosti za posadko, ne pričakujemo, da bi lahko zaradi nje prišlo do poškodbe plovila," je dejal vodja misije John Shannon in dodal, da bi bilo popravilo v vesolju bolj tvegano, kot pa je sama vrnitev brez njega.
Pričakovana vrnitev v sredo
Popravila bi se namreč morala lotiti dva vesoljca, ki bi morala na vesoljski sprehod. Sprva je bilo napovedano, da se bo Endeavour na Zemljo vrnil po 11 dneh, a so misijo podaljšali še za 3 dni. Tako naj bi se od Mednarodne vesoljske postaje raketoplan ločil v ponedeljek, na Zemlji pa ga Nasini strokovnjaki pričakujejo v sredo. Kljub temu, da vesoljci ne bodo popravili plovila, pa bodo morali v soboto vseeno še na en vesoljski sprehod, pri čemer bodo opravili več manjših opravil.
Nasa je glede napake na toplotnem ščitu zelo previdna, saj je bila leta 2003 na plovilu Columbia, ki se je razletel tik pred pristankom na Zemlji, razlog za nesrečo prav neopažena luknja na toplotnem ščitu enega izmed kril plovila. Pri tem je umrlo vseh sedem članov vesoljske posadke.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje