DMA od t. i. vratarjev, med katerimi sta tudi Alphabet in Apple, med drugim zahteva, da razvijalcem aplikacij v svojih trgovinah z aplikacijami omogočajo usmerjanje uporabnikov k ponudbam zunaj teh trgovin.
Komisijo skrbi, da ukrepi Alphabeta v trgovini Google Play in Appla v trgovini App Store niso povsem v skladu z DMA-jem, saj prinašajo določene omejitve. Med drugim je razvijalcem aplikacij omejeno komuniciranje in promoviranje ponudb ter neposredno sklepanje pogodb. Pri tem jim grozijo tudi kazni.
Proti Applu je Bruselj preiskavo sprožil tudi zaradi ukrepov, ki bi lahko končnim uporabnikom omejevali svobodno izbiro storitev v operacijskem sistemu iOS. Med drugim pri enostavnem odstranjevanju programskih aplikacij in enostavnem spreminjanju privzetih nastavitev.
V drugi preiskavi proti Alphabetu pa bo komisija ugotavljala, ali pri prikazovanju rezultatov v iskalniku Google daje prednost lastnim storitvam.
Komisija je postopek sprožila še proti Meti, ki ima med drugim v lasti družbeni omrežji Facebook in Instagram, in sicer zaradi uvedbe sistema za privolitev v združevanje ali navzkrižno uporabo osebnih podatkov z različnih platformnih storitev. Meta od uporabnikov zahteva, da pristanejo na to ali pa plačajo določeno vsoto.
Bruselj skrbi, da takšen sistem uporabnikom ne nudi resnične alternative, če ne pristanejo na uporabo podatkov.
Preiskavo sta predstavila evropska komisarja Margrethe Vestager in Thierry Breton.
Bruselj lahko odredi podjetjem finančno kazen
Evropska komisija ima zdaj v skladu z DMA-jem 12 mesecev časa za izvedbo preiskave. Po koncu bo vratarje obvestila o ugotovitvah in ukrepih, ki jih namerava sprejeti oziroma jih bo moral uvesti vratar za odpravo nepravilnosti. V primeru ugotovljenih kršitev lahko komisija odredi finančno kazen v višini do 10 odstotkov njegovega skupnega prometa na globalni ravni v predhodnem poslovnem letu.
Bruselj je podjetja Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta in Microsoft v skladu z aktom o digitalnih trgih septembra lani označil za t. i. vratarje. Gre za podjetja, ki imajo močan gospodarski položaj, pomembno vplivajo na notranji trg in so dejavna v več državah Evropske unije. Poleg tega imajo močno posredniško vlogo med poslovnimi in končnimi uporabniki. Od 7. marca letos morajo v celoti upoštevati pravila iz DMA-ja. Pet podjetij izmed naštetih ima sedež v ZDA, eno pa v Pekingu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje