"Podatki, zbrani po ločitvi satelitov od rakete sojuz, kažejo razhajanja med doseženo orbito in tisto, ki je bila sprva načrtovana," so sporočili iz vesoljske družbe Arianespace. "Sta na nižji orbiti od načrtovane. Ekipe preučujejo, kako bo to vplivalo na satelita," so še dodali, niso pa navedli, ali je mogoče gibanje satelitov popraviti.
Satelita so iz izstrelišča v Francoski Gvajani izstrelili s 24-urno zamudo, ki so jo povzročile neugodne vremenske razmere. Slabe štiri ure po izstrelitvi sta se satelita ločila od nosilne rakete in začela krožiti v orbiti 23.500 kilometrov nad Zemljo.
Alternativa ameriškemu GPS-sistemu
S tem se je število satelitov v konstelaciji Galileo povečalo na šest. 5,4 milijarde evrov vredna konstelacija Galileo naj bi predstavljala alternativo ameriškemu navigacijskemu sistemu GPS in ruski različici Glonass.
Uporabnikom bo globalni satelitski navigacijski sistem pod evropskim civilnim nadzorom zagotavljal informacije o položaju in času z večjo natančnostjo in zanesljivostjo kot pri obstoječih sistemih. Esa načrtuje do leta 2017 v orbito izstreliti 26 satelitov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje