Modra frnikula. Foto: Nasa Goddard Space Flight Center
Globalno segrevanje, ozonska luknja, požari in peščeni viharji, ples oblakov planktona - vse to je videti precej drugače, ko se opazuje iz vesoljske perspektive.
Al. Ma.
21. december 2014 ob 17.30
Ljubljana - MMC RTV SLO
Modra frnikula. Foto: Nasa Goddard Space Flight Center
Oglas
Ameriška vesoljska agencija se ne osredinja le na oddaljene planete, temveč je eden glavnih opazovalnih tarč prav naš, domači planet. Decembra 1999 je na nebo poslala satelit Terra, opremljen z naprednimi tipali, ki zdaj že 15 let znanstveno analizira domači planet in življenje na njem.
Terri sta se pozneje pridružila še Aqua in Aura, njihovi posnetki pa nimajo le estetske vrednosti, temveč kažejo, kako se Zemlja spreminja skozi leto. Ob 15. obletnici je Nasa izdala izbor najpomenljivejših posnetkov.
Več v galeriji. Priporočamo ogled v celozaslonskem načinu. Nekatere animacije so velike, zato lahko za nalaganje porabijo nekaj sekund.
Istega leta se je Terra osredinila na aktualno temo: globalno segrevanje. Nekaj mesecev je opazovala ledene ploskve, ki obkrožajo veliki polotok Antarktike. Videla je, kako se je sesula ploskev Larsen B, velika več kot 3000 kvadratnih kilometrov. Larsen B je bil stabilen 12.000 let, celoten holocen, nato pa se sesul v enem samem letnem času. Foto: NASA's Earth ObservatoryTerra je bil leta 2004 prvi satelit, ki je iz vesoljske perspektive natančno analiziral proces nastajanja in širjenja ozonske luknje; in to plast za plastjo v atmosferi. Prevodi: Ozone - ozon, Temperature - temperatura, Water Vapor - vodna para. Foto: Nasa/Goddard. Foto: Nasa/GoddardS perspektive satelita se lahko lepo vidi, kje rastejo rastline. Zazna pa se lahko še marsikaj. Denimo to, koliko ogljikovega dioksida te rastline poberejo iz ozračja. Bolj kot je zeleno, bujnejša je fotosinteza. Foto: Nasa/Goddard. Foto: Nasa/GoddardPri globalnem segrevanju ni skrb vzbujajoče samo tajanje ledu, ki povzroča dvigovanje gladine svetovnih oceanov. Manj kot je ledu, manj je tudi belega "ogledala", ki sončno svetlobo odbija nazaj v vesolje. Ko se led umakne, ostanejo temni oceani, ki kot goba vpijajo fotone in postajajo ogromen rezervoar toplote. Satelita Terra in Aqua merita, koliko svetlobe Arktika absorbira (rdeča kaže povečanje v zadnjih 15 letih) ter kje in koliko se led taja (modra barva). Foto: Nasa/Goddard. Foto: Nasa/Goddard
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje