Življenjska doba teleskopa se počasi izteka, saj ga bo leta 2013 nadomestil sodobnejši naslednik.
HST, ki nosi ime po ameriškem astronomu in fiziku Edwinu Powllu Hubblu, je v času delovanja pomagal pri razjasnitvi nekaterih osnovnih zakonitosti vesolja. Med drugim je teleskop omogočil doslej najgloblji pogled v vesolje, znanstveniki so si z napravo pomagali pri določitvi starosti vesolja, pa tudi pri določanju značilnosti črnih lukenj in galaksijskih jeder. Poleg tega je HST pomagal tudi pri odkrivanju novih planetov zunaj našega osončja.
Zadnja okrogla obletnica HST-ja
Zgodovina HST sega v daljno leto 1946. Tedaj je o astronomskih prednostih zunajzemeljskega observatorija v enem od člankov razmišljal ameriški fizik Lyman Strong Spitzer. Američan se je nato osredotočil na razvoj tovrstnega daljnogleda vse do leta 1962, ko je ameriška Nacionalna akademija znanosti v enem svojih poročil predlagala izdelavo tovrstne naprave in zamisel z izstrelitvijo teleskopa 24. aprila 1990 tudi dokončno uresničila.
Danes HST praznuje zadnjo okroglo obletnico. Že leta 2013 naj bi teleskop namreč nadomestili z naslednikom. Šlo naj bi za infrardeči Vesoljski daljnogled Jamesa Webba (JWST), ki nastaja v sodelovanju Nase, Kanadske vesoljske agencije (CSA) in Evropske vesoljske agencije (Esa).
Ta je ob tokratni obletnici v sodelovanju z Naso objavila nekaj dih jemajočih fotografij in videoposnetkov, ki jih je HST posnel v zadnjem času, uporabniki medmrežja pa si jih lahko ogledajo na spletnem naslovu www.spacetelescope.org.
V spodnji galeriji še nekaj posnetkov vesolja, do katerih so prišli s pomočjo Hubbla.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje