Ko se zvezde približajo koncu svoje življenjske poti, se z eksplozijo spremenijo v velike oblake plina. Hubblov teleskop je v objektiv ujel številne čudovite prizore, kakršnega bo nekoč uprizorilo tudi Sonce.
Al. Ma.
28. september 2013 ob 19.07
Zadnji poseg: 28. september 2013 ob 19.39 Ljubljana - MMC RTV SLO
Najboljši približek Sonca čez približno štiri milijarde let je fotografija tleče zvezde HD 184738 skozi objektiv Hubblovega teleskopa. Razlika je takoj opazna.
Medtem ko je zdajšnje Sonce (na fotografiji na desni) dokaj kompaktno okroglo nebesno telo, HD 184738 (znana tudi pod imenom Campbellova vodikova zvezda) obkroža ogromen, sijoč oblak rdečkasto-oranžnih plinov, med drugim vodika in dušika, poročaEvropska vesoljska agencija (Esa). Zvezda HD 184738 je središče t. i. planetarne meglice. Ime je zavajujoče, saj planetarne meglice s planeti nimajo nobene povezave. Je ena poslednjih postaj na življenjski poti zvezd, "napačno" ime pa ji je daljnega leta 1790 nadel astronom William Herchel.
Med opazovanjem skozi teleskop se mu je namreč utrnilo, da v teh meglicah nastajajo novi planeti. Tudi ko je astronomska srenja spoznala zmoto, se je ime že prijelo in se ohranilo do danes.
Dolgotrajna bitka proti gravitaciji Planetarna meglica je znanilec, da je zvezda izgubila dolgotrajno bitko proti gravitaciji. Ta neutrudna sila zvezde neprestano sili k temu, da bi se sesedle same vase, medtem ko zvezde ohranjajo obliko s pomočjo v nasprotno smer delujoče sile - pritiska jedrske fuzije.
V zvezdi se lahki elementi (denimo vodik) neprestano zlivajo skupaj v težje elemente, pri tem pa sproščajo ogromne količine energije, ki greje tudi nas na Zemlji.
Gravitacija brez izjeme zmaga Zvezdno gorivo pa ni večno, lahkega vodika je vedno manj in vedno pogosteje se medsebojno zlivajo že težji elementi. Takrat je proizvedene energije precej manj in gravitacija začne premagovati gorečo zvezdo. Zunanje plasti plinov odpihne navzven, jedro se prične polagoma sesedati vase (navadno je bogato z nastalim železom ter podobnimi težjimi elementi). Ko se bo to zgodilo z našim Soncem, bodo vroči plini zajeli tudi Zemljo in uničili, kar koli živega utegne na njej še obstajati.
Pričujoča zvezda HD 184738 je precej podobna našemu Soncu. Ko se bodo plini razpršili, bo za obema bržkone ostalo le še gosto, masivno jedro - bela pritlikavka. Animacija Evropske vesoljske agencije:
Loading player...
Galerija drugih zanimivejših planetarnih meglic, kot jih je posnel Hubblov teleskop:
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje