Luna je bila to noč najbliže Zemlji in je bila zato videti večja in svetlejša. Potem je bil še popolni lunin mrk, a nekaj svetlobe je vendarle obšlo Zemljo in Luno obarvalo rdeče.
Popoln Lunin mrk nastane, ko so Sonce, Zemlja in Luna poravnani. Običajno Sonce osvetljuje Luno, med mrkom pa je šla polna Luna skozi senco, ki jo meče Zemlja. Luna bi morala takrat sicer postati nevidna, vendar se to ni zgodilo, saj jo je mimo Zemlje vseeno doseglo nekaj žarkov. Zemljina atmosfera to svetlobo filtrira, zato se je Luna obarvala rdeče.
Po podatkih ameriške vesoljske agencije Nasa je bila to prva t. i. krvava Superluna od leta 1982 in peta od leta 1900. Naslednjo pa bo mogoče opazovati šele leta 2033.
Tisoči zrli v nebo
Oči pa si na nebu ponoči nismo napasli le Slovenci, saj je bil ta redek nebesni pojav je bil danes ponoči viden po vsej Evropi, pa tudi obeh Amerikah, Afriki, zahodni Aziji in na vzhodu Tihega oceana.
Nekaj utrinkov z različnih koncev sveta si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji!
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje