Dijak I. gimnazije v Celju je med 616 tekmovalci osvojil 22. mesto, kar je po pojasnilih Gregorja Dolinarja iz Društva matematikov, fizikov in astronomov Slovenije izjemen uspeh, sploh za tako majhno državo, kot je Slovenija. Kot je ponazoril, ima Kitajska z več kot milijardo prebivalcev bistveno večji bazen, iz katerega lahko črpa perspektivne mlade. Tudi zato je Horjakov uspeh še toliko pomembnejši, je prepričan Dolinar.
Kot je povedal Horjak za Radio Prvi, so občutki po zgodovinskem uspehu "res zelo dobri, saj je to nekaj, kar mu zelo veliko pomeni, na to se je pripravljal pet let". Raven na tekmovanju je višja, kot so navajeni v srednji šoli: "Z osnovnim srednješolskim znanjem se naloge res težko rešijo, tako da je treba poznati malo več teorije, moraš biti zelo natreniran, da določene stvari obvladaš."
Slovenski uspeh sta dopolnila Lovro Drofenik, prav tako s I. gimnazije v Celju, ki je osvojil srebrno medaljo, in Job Petrovčič z Gimnazije Vič z bronasto medaljo. Preostali člani ekipe Tevž Lotrič, Jan Genc in Jaka Vrhovnik so prejeli pohvalo.
Sklepna prireditev s podelitvijo medalj bo s prenosom prek spleta potekala danes.
Tekmovanje je zaradi pandemije letos potekalo na daljavo. Tekmovalci so pod nadzorom mednarodnih opazovalcev 21. in 22. septembra reševali naloge v svojih državah. Slovensko ekipo sta spremljala Gregor Dolinar in Jakob Jurij Snoj iz Društva matematikov, fizikov in astronomov Slovenije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje