Virus Gauss je po mnenju strokovnjakov težko odkriti. Foto: EPA
Virus Gauss je po mnenju strokovnjakov težko odkriti. Foto: EPA

Virus, poimenovan po nemškem matematiku Johannu Carlu Friedrichu Gaussu, naj bi tudi nadzoroval denarne transakcije med bankami in njihovimi strankami ter zbiral podatke o konfiguracijah računalniških sistemov, ki bi bili lahko uporabni za napade na kritično infrastrukturo, kot so različni proizvodni obrati ali elektrarne. Pred časom je bil za napad na iranske jedrske obrate uporabljen virus Stuxnet.

Raziskovalec Kaspersky Laba Roel Schouwenberg je povedal, da gre za zelo zapleten virus, ki ga je zelo težko odkriti, ker so se njegovi avtorji zelo potrudili pri skrivanju njegove prave namere, napadom na "kritično infrastrukturo". Po mnenju strokovnjakov Kaspersky Laba naj bi virus nastal v istih laboratorijih kot omenjeni virus Stuxnet ter virus Flame, ki so ga nekateri označili za trenutno najnevarnejše kibernetično orožje, ki ga uporabljajo za prestrezanje zaupnih podatkov, predvsem v arabskem svetu in Iranu.

Ameriški mediji so pred časom opozarjali, da naj bi bili v izdelavo nevarnih kibernetičnih orožij vpleteni ZDA in Izrael oziroma ameriška obveščevalna služba CIA, ameriška varnostna agencija NSA in izraelska vojska. Z novim virusom Gauss je okuženih več kot 2.500 računalnikov na Bližnjem vzhodu, njegov namen pa naj bil večji nadzor nad poslovanjem tamkajšnjih, še posebej libanonskih bank, za katere v ZDA sumijo, da sodelujejo z narkokarteli in arabskimi militantnimi skupinami.

G. C.