Raketo so v vesolje izstrelili v vesoljskem centru Džjukuan na severu Kitajske, v vesolju pa se bo združila z eksperimentalnim vesoljskim laboratorijem Tjangung 2. Odprava bo trajala 30 dni, s čimer bosta astronavta, 49-letni Džing Hajpeng, ki je bil v vesolju že dvakrat, in 37-letni Čen Dong, postala nova rekorderja med kitajskimi astronavti po dolžini bivanja v vesolju.
Astronavta bosta potrebovala dva dneva, da prispeta v vesoljski laboratorij, kjer bosta preživela mesec dni. V tem času bosta izvedla več poskusov, med drugim bosta poskusila vzgojiti rastlino.
Kot poroča BBC, ima odprava pomembno vlogo pri krepitvi nacionalnega ponosa. Oblasti so zato celo dovolile tujim medijem, da so lahko vstopili v vojaško oporišče in spremljali izstrelitev.
Kitajski predsednik Ši Džinpin je po uspešni izstrelitvi izrazil upanje, da bo odprava "Kitajski omogočila velike in nadaljnje korake v raziskovanju vesolja ter prispevala h krepitvi Kitajske kot vesoljske sile."
Do leta 2020 Kitajci s svojo vesoljsko postajo
Kitajska za svoj vesoljski program letno nameni 2,2 milijarde dolarjev. Trenutno je v vesolju 181 kitajskih satelitov, v vesolju pa je bilo doslej 11 kitajskih astronavtov, prvi so tja odšli leta 2003. Kitajska namerava do leta 2020 zgraditi 60-tonsko vesoljsko postajo, v prihodnosti pa načrtuje tudi pristanek na Luni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje