Na inštitutu za tehnologijo v Karlsruheju v Nemčiji so razvili prototip naprave, ki tako rekoč bere z ustnic. Z njo nam ne bi bilo več treba govoriti na glas, sogovornik na drugi strani slušalke pa bi še vedno slišal, kaj želimo povedati.
Naprava je narejena tako, da zazna drobcene signale, ki jih povzročijo mišice, ko človek govori. Te premike in utripe nato posname, tudi če besede niso slišne, in jih generira v sintetiziran govor. Deluje pa tako, da se devet elektrod namesti na obraz in vrat posameznika, te pa nato spremljajo premikanje mišic, s pomočjo katerih tvorimo besede. Zaznane pulze se prenese na mehanizem, ki jih posname in ojača ter preko bluetootha pošlje na računalnik. Na računalniku se to pretvori v besedilo, nato pa še v zvok.
Tiha komunikacija
Kot je dejala pobudnica projekta Tanja Shultz, jo je k raziskovanju spodbudila vožnja z vlakom, ko je sedela zraven moškega, ki je zaradi slabe slušnosti več čas kričal v telefon. "Mi temu pravimo tiha komunikacija," je dejala. Po njenem mnenju bi tehnologijo v prihodnosti lahko namestili tudi v prenosne telefone.
Naprava temelji na elektromiografiji, torej metodo registriranja električnih pojavov v mišičevju. Z njo si pomagajo tudi v medicini, predvsem pri odkrivanju nevroloških bolezni. Prototip so predstavili tudi na sejmu elektronike Cebit v Hannovru v Nemčiji, ki je potekal prejšnji teden.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje