O prvih oblikah življenja iz laboratorija bodo morda poročali že po treh letih. Projekt bo, če bo uspešen, lahko pripomogel k zdravljenju različnih bolezni, morda pa tudi zmanjšanju toplogrednih plinov ali odstranjevanju strupenih odpadkov.
Znanstveniki se pri "izdelavi" žive celice soočajo predvsem s tremi težavami. Prvič, treba je ustvariti celično membrano, ki omogoča prehajanje molekul; drugič, vzpostaviti morajo genski sistem, ki bo nadzoroval funkcije celice in omogočil razmnoževanje in mutacije glede na okolijske spremembe; tretjič, vzpostaviti morajo presnovo celice.
Na vprašanje, ali bi življenje, ko bo enkrat vzpostavljeno, lahko "podivjalo", znanstveniki odgovarjajo, da za zdaj ni te bojazni. "Prve oblike življenje bodo tako ranljive, da bo velik uspeh, če jih bomo uspeli obdržati žive kako uro v laboratoriju," pravi Mark Bedau, vodja projekta ProtoLife v Benetkah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje