Po tragediji raketoplan Columbia leta 2003 ob vračanju na Zemljo, je Nasa zelo previdna glede poškodb raketoplanov. Foto: EPA
Po tragediji raketoplan Columbia leta 2003 ob vračanju na Zemljo, je Nasa zelo previdna glede poškodb raketoplanov. Foto: EPA
Endeavour ob izstrelitvi
Endeavour so ob izstrelitvi poškodovali delci izolacijske pene. Foto: Reuters

Pri Nasi predvidevajo, da je približno 20 kvadratnih centimetrov veliko vdolbino povzročil led kmalu po sredini izstrelitvi raketoplana s Cape Canaverala na Floridi. Poškodbo so opazili, ko se je raketoplan pripravljal na spojitev z MVP-jem.

Posadka Endevourja je izvedla standardnen obrat raketoplana nazaj, ko je bila od MVP-ja oddaljena 200 metrov, da bi poiskala morebitne poškodbe, nastale, ko se je ob vzletu v sredo odtrgalo devet delcev pene, trije pa naj bi udarili v raketoplan.

Poškodbo bo v nedeljo pregledala robotska roka. Če bodo pri Nasi ocenili, da je poškodba nevarna, bodo popravilo med vesoljskim sprehodom morali opraviti astronavti. Če popravilo ne bi bilo mogoče, bodo morali astronavti na MVP-ju ostati, dokler ne bi Nasa izstrelila reševalnega raketoplana.

Povečanje MVP-ja
Misija je druga od štirih, ki jih Nasa predvideva letos in naj bi končale gradnjo MVP-ja. Raketoplan je na MVP pripeljal zaloge hrane in drugih potrebščin, novo nakladalno ploščad, nov žiroskop za pozicioniranje postaje in steber za notranjo konstrukcijo.

Misija Endevourja naj bi trajala 11 in največ 14 dni, med njo pa naj bi astronavti opravili tri sprehode v vesolje. Vsak od njih bo predvidoma trajal šest ur in pol. Med prvim naj bi namestili steber za notranjo konstrukcijo, ki bo MVP podaljšal za 108 metrov.

Prva učiteljica v vesolju
Misija je posebej pomebna ne samo zaradi vloge pri dokončanju MVP-ja ter preskusu tehnologije za napajanje raketoplana na električnem omrežju MVP-ja, temveč tudi zato, ker je z Endevourjem v vesolje prvič poletela učiteljica, 55-letna Barbara Morgan.