Tandemske sončne celice sicer odpirajo nove možnosti za učinkovito pridobivanje elektrike iz sonca, na trgu pa bi lahko bile že v največ petih letih.
Tandemska sončna celica, ki so jo razvili na fakulteti za elektrotehniko, kombinira dva različna absorpcijska materiala, tako imenovano perovskitno in CIGS-tehnologijo. 24,4-odstotna učinkovitost pretvorbe sončne energije v električno pa še ni dokončna, saj ocenjujejo, da je potencial še višji.
"Kar najdemo trenutno na strehi, je nekje med 20, 21 odstotki, potencial te naše celice, ki smo jo razvili, pa je 32 odstotkov," je pojasnil dr. Marko Jošt s Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.
Celico, velika je kvadratni centimeter, je Marko Jošt razvijal tri leta, še od dve do tri bodo potrebna, da razvijejo vse njene potenciale. "Da povečamo površino teh celic, pa spravimo to na trg, tako da neke projekcije pravijo od tri do štiri leta, da bo takšen izdelek na trgu," je pojasnil.
Potencial sončne energije za pridobivanje elektrike je ogromen, saj ima sonce kar osemtisočkrat več energije, kot bi je bilo potrebno, da zadostimo vsem svetovnim potrebam, tehnologije, ki bi to omogočale, pa so ekološko sprejemljive.
"So potrebna vztrajna in kontinuirana vlaganja v celotni tehnološki verigi, ne samo na objektih, ampak tudi samostojno, na degradiranih površinah, na vodnih mirujočih površinah, razvijamo sisteme, ki bodo integrirani v vozila," pa je povedal dr. Marko Topič, prav tako s fakultete za elektrotehniko.
Ob visoki rasti cen električne energije tako ne preseneča tudi podatek, da je zanimanje za vgradnjo sončnih elektrarn za samooskrbo vse večje in je Eko sklad denar za subvencije za letos že v celoti rezerviral in končal razpis.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje