Test so opravili v začetku tedna, rezultate pa so včeraj znanstveniki navdušeno razkrili na novinarski konferenci v Tusconu v zvezni državi Arizoni.
Phoenix je na Marsu pristal 25. maja, njegovo odpravo pa so sprva predvidevali za tri mesece. Zdaj so se pri Nasi odločili, da jo bodo podaljšali za pet tednov, in sicer do konca septembra. Dlje ne bo mogoče, ker Phoenix naj ne bi bil opremljen za zimo na Marsu. Misija bo zdaj zaradi podaljšanja dražja za dva milijona dolarjev.
Phoenixova misija želi najti dokaze za obstoj vode na Marsu oziroma, da se je led, ki je pod površino planeta, morda kdaj v preteklosti raztopil in lahko podpiral življenje. Phoenix prav tako išče organske sestavine, ki so potrebne za obstoj vsaj primitivnih oblik življenja.
Naslednja misija: odkriti organske snovi
Phoenix ima osem posebnih laboratorijskih peči. Ena izmed njih je pred kratkim doživela kratki stik, vendar se napaka pozneje ni ponavljala. Phoenix je nekaj tednov vrtal po Marsovi površini, vendar poskusi, da bi shranili z ledom bogato zemljo, niso uspeli.
Nato so skušali to storiti z navadnim vzorcem zemlje, za katerega so presenečeno ugotovili, da vsebuje tudi sledi ledu. Vzorec so namreč raztopili v eni izmed laboratorijskih peči in ugotovili, da vsebuje vodo.
Prihodnji teden bodo skušali dognati, ali obstajajo tudi organske snovi. Da na Marsu obstaja led, so posumili že leta 2002, ko je orbiter Odisej posnel površino, ki je spominjala na velik rezervoar zakopanega ledu.
K. S.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje