V nevihti nastajajo delci, ki lahko začasno onemogočijo ali pa celo dokončno uničijo krhko računalniško vezje. Foto: EPA
V nevihti nastajajo delci, ki lahko začasno onemogočijo ali pa celo dokončno uničijo krhko računalniško vezje. Foto: EPA

Kako je videti Sončeva nevihta, si lahko ogledate TUKAJ.

Nevihta se je začela 9. avgusta in je trajala le nekaj ur. Po mnenju Joeja Kunchesa, znanstvenika z ameriške vladne agencije NOAA, se je končala zelo pozitivno, saj se je nevihta zgodila na tisti strani Ssonca, ki ni obrnjena proti Zemlji, poroča Daily Mail. "Imeli smo srečo, ker se je nevihta začela na strani, nasproti od Zemlje. Nekaj manjših težav se je sicer pojavilo v Aziji, a so bile kratkotrajne. V preostalih predelih sveta ni bilo težav,“ je dodal znanstvenik.

Nevihte niso nevarne za ljudi
Sonce je bilo leta v mirovanju, zato je nekaj znanstvenikov izražalo strah pred njegovo popolno ugasnitvijo, nato pa se je Sončevo delovanje v zadnjih letih aktiviralo in okrepilo, zato številni znanstveniki v naslednjih letih pričakujejo še nekaj podobnih neviht, poroča portal dnevnik.si. Zadnja tako huda nevihta se je zgodila decembra leta 2006.

Sončeve nevihte za ljudi ne predstavljajo neposredne nevarnosti, lahko pa povzročijo težave na telekomunikacijskih sistemih na Zemlji, saj nastajajo delci, ki lahko začasno onemogočijo ali pa celo dokončno uničijo krhko računalniško vezje.

Moč nevihte se klasificira s petimi znaki: A, B, C, M in X, pri čemer je X najmočnejša. Tokratna nevihta je imela moč X 6,9.