Einsteinovi predpostavki je najlažje ponazoriti s primerom krogle na gumijasti podlagi. Foto: EPA
Einsteinovi predpostavki je najlažje ponazoriti s primerom krogle na gumijasti podlagi. Foto: EPA

Po teoriji geodetskega učinka vsako telo v vesolju ukrivlja prostor in čas okoli sebe. Prvi izsledki s sonde, ki jo je Nasa v vesolje poslala aprila 2004, to teorijo potrjujejo.

Sonda naj bi preverila, ali vrtenje Zemlje lahko vpliva na spremembo prostora in časa. Na potrditev druge predpostavke, ki pravi, da vrtenje telesa v vesolju povzroči tudi vrtinčenje okoliškega prostora in časa, bo treba počakati še osem mesecev.

Einsteinovi predpostavki je najlažje ponazoriti s primerom krogle na gumijasti podlagi. Teža krogle bo na gumijasti podlagi naredila vdolbino, podobno kot naj bi teža Zemlje ukrivila prostor in čas, ki jo obdajata. Če kroglo nato zavrtimo, bo za sabo potegnila tudi gumijasto podlogo, ki se bo nagubala, podobno kot se to zgodi s prostorom in časom, ki obdajata Zemljo. Tako meni Einstein v svoji drugi predpostavki.

Posledice Einsteinovih predpostavk naj bi bile opazne pri vrtenju giroskopa, to je vrtavke, ki je vrtljiva okoli treh med seboj pravokotnih osi. Kot vrtenja giroskopa se bo za nekaj minut spremenil.