LHC (Large Hadron Collider) je tako začel zadnjo fazo ohlajanja, temperatura pa se bo približala absolutni ničli, na 1,9 kelvina (-271 stopinj Celzija). Ohlajanje poteka s pomočjo tekočega helija. Za primerjavo: v oddaljenih delih vesolja je temperatura 2,7 kelvina (-270 stopinj Celzija).
Pospeševalnik je 27 kilometrov dolga krožna cev, vzdolž katere so razporejeni izjemno močni magneti. Znotraj cevi bodo s pomočjo ustvarjanja magnetnih polj znanstveniki skušali ustvariti razmere, kakršne so bile ob nastanku vesolja. Dva snopa delcev bosta v nasprotnih smereh potovala po pospeševalniku s hitrostjo, ki je blizu svetlobni. Na določenih mestih bodo delci med seboj trkali, znanstveniki pa upajo, da bodo s trki nastali novi delci in ponudili odgovor o nastanku vesolja.
Ob tako nizkih temperaturah do zdaj ni deloval še noben instrument, vendar pa računalniki za zdaj delujejo po pričakovanjih, razlaga Roberto Saban, vodja LHC-jevega sektorja za strojno opremo. Dva sektorja pospeševalnika še nista dovolj ohlajena, da bi na njiju izvajali poskuse. En sektor pa je že dovolj ohlajen, tako da naprave tam delujejo, kot da bi bil pospeševalnik že zagnan.
Poskuse na celotnem pospeševalniku naj bi začeli izvajati v avgustu, da bo pospeševalnik deloval s polno močjo pa bo trajalo še nekaj mesecev. Pozimi pa ga bodo ugasnili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje