Vse več držav si želi na Luno. Foto: EPA
Vse več držav si želi na Luno. Foto: EPA
Sprehod po Luni
Prvi in edini do zdaj so na Luno stopili Američani. Foto: EPA

Vodja nemškega vesoljskega programa Walter Döllinger je napovedal, da bodo na Luno poslali vesoljsko sondo brez posadke. Načrte so že predstavili nemškemu parlamentu in o njih resno razmišlja tudi zvezna vlada. Projekt naj bi stal od 300 do 400 milijonov evrov in bi ga lahko izvedli skupaj z drugimi evropskimi državami. Nemčija je članica Evropske vesoljske agencije (Esa), ki jo sestavlja 17 držav.

Vsi si želijo v vesolje
Med državami, ki si želijo na Luno, so tudi Kitajska, Japonska, Indija, Italija in Velika Britanija. Do zdaj so Luno dosegli le Američani, ki so leta 1969 tja poslali tudi prvega človeka. Zaradi interesa številnih držav po raziskavah vesolja se je ameriški predsednik George Bush odločil, da se bodo tudi Američani vrnili na Luno, ki pa naj bi služila le kot vmesna postaja na veliko daljšo pot proti Marsu.

Nemčija je sicer prva država, ki je v vesolje poslala na Zemlji narejen objekt, ko je proti koncu druge svetovne vojne leta 1944 v orbito poskusno izstrelila balistični izstrelek V-2, ki je dosegel višino 189 kilomterov.

Na Luno po energijo
Glavna naloga misije bi bila prinesti helijev izotop 3, ki je na Zemlji zelo redek in se ga da uporabiti za jedrsko fuzijo. Luna ima na milijone ton tega izotopa, le 25 ton pa bi bilo dovolj, da Evropa in ZDA zagotovijo energetske potrebe za več let.