Znanstveniki so se lotili preučevanja osmih ljudi s popolnoma različnimi spalnimi navadami. Ti so se po le enem tednu skupnega kampiranja povsem sinhronizirali, poroča Independent.
Kot kaže raziskava, objavljena v publikaciji Current Biology, je ključ v odsotnosti umetne svetlobe, pa naj bodo to žarnice ali zasloni elektronskih naprav. Skupina je bila podvržena le naravni osvetlitvi Sonca in Lune, zato so njeni člani polagoma postajali zaspani hkrati.
Šest moških in dve ženski je imelo pred raziskavo precej različne bioritme. V povprečju so se razlikovali za dve uri. Nekateri so se zbujali pred naravnim iztekom noči, drugi so takrat šele odhajali spat.
Ključen naj bi bil melatonin, kemijska spojina, ki v možganih nadzoruje biološko uro. Po oceni znanstvenikov dolgotrajno gledanje v zaslone in večerna umetna svetloba vplivata na količino melanina v telesu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje