Gre za drugi polet s človeško posadko v okviru kitajskega vesoljskega programa, tokratna misija pa bo trajala pet dni. Vesoljca naj bi med kroženjem v orbiti izvedla več različnih poskusov, vendar pa podrobnosti niso znane.
Kitajska namerava v petih letih zgraditi vesoljsko postajo in poslati sondo na Luno. Naslednji korak je človeška misija na ta Zemljin satelit. Kitajska je za vesoljski program odštela 3,2 milijardi ameriških dolarjev, to pa je dvakrat več, kot znaša vesoljski proračun Združenih držav Amerike.
Astronavta, 40-letnega Feja Džunlunga in 41-letnega Njeja Hajšenga, so izbrali izmed 14 pilotov, ki so se za polet v vesolje potegovali že leta 2003.
Samozavesten polet brez zapletov
Polet so Kitajci izvedli samozavestno in brez kakršnih koli vidnih zapletov. Celoten polet je z manjšim zamikom prenašala tudi državna televizija. Na prizorišče so oblasti spustile le peščico novinarjev, ki pa bi morali ob morebitnem neuspehu izročiti ves video- oziroma fotomaterial.
Kitajska je pred vzletom poudarila, da je njihov vesoljski program miroljuben, zato njegov namen ni prenos orožja v vesolje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje