Slovenija je v okviru predsedovanja Svetu EU-ja zelo aktivno sodelovala pri pripravi tega foruma, ki je rezultat drugega svetovnega vrha o informacijski družbi, ki je bil pred tremi leti v Tunisu, sporočajo z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.
Udeležilo se ga je več kot 1.500 predstavnikov vlad oziroma državnih administracij, zasebnega sektorja, nevladnih organizacij, industrije, akademskega okolja, civilne družbe in mednarodnih organizacij.
Leta 1997 je medmrežje uporabljalo 70 milijonov ljudi. Desetletje pozneje je na svetu skoraj milijarda in pol uporabnikov (www.itu.int)
Na forumu o upravljanju medmrežja so bile, tako MVZT, ključne teme odprtost in razširjenost dostopa do medmrežja, prizadevanje za njegovo varnost in stabilnost, kritični medmrežni viri in kratkoročne razvojne novosti. Rdeča nit se je pletla okoli prihodnosti svetovne organiziranosti medmrežja po septembru 2009, ko preneha veljati dogovor med ameriško vlado in ICANN-om (Internet Cooperation for Assigned Names and Numbers).
Udeleženci so razpravljali tudi o nujnosti odražanja multikulturnosti in večjezičnosti na svetovnem spletu ter o podpori raznolikosti in odprtosti. Med trenutno najbolj kritičnimi težavami spletnih virov sta bila na zasedanju izpostavljena hitro bližajoči se konec razpoložljivih IP-naslovov in zelo počasen prehod k novemu protokolu IPv6. Diskusije so se nanašale tudi na svobodo izražanja, pravico zasebnosti in medmrežje kot del splošnih človekovih pravic.
L. D.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje