Vsak kovanec, ki so ga znanstveniki potegnili z morskega dna, naj bi bil vreden tudi do 1.000 dolarjev. Foto: EPA
Vsak kovanec, ki so ga znanstveniki potegnili z morskega dna, naj bi bil vreden tudi do 1.000 dolarjev. Foto: EPA

Raziskovalci podjetja Odyssey Marine Exploration s sedežem na Floridi so v soboto v Tampo prinesli 17 ton težko in 500 milijonov dolarjev vredno odkritje, ki so ga potegnili z dna Atlantskega oceana.

Šlo naj bi za več kot 500.000 kovancev iz 17. stoletja, ki bi lahko dosegli vrednost do 1.000 dolarjev na kos. "Za to obdobje je to odkritje brez primere. Ne poznam ničesar, kar bi se lahko primerjalo s tokratnim odkritjem," je bil navdušen strokovnjak za numizmatiko Nick Buyer.

Po predvidevanjih naj bi bili kovanci s trgovske ladje iz 17. stoletja, ki naj bi potonila 400 milj pred jugozahodnim rtom Velike Britanije. Za raziskovanje na tej lokaciji je meseca aprila podjetje Odyssey Marine Exploration pridobilo ekskluzivno dovoljenje, operacijo pa so poimenovali "Črni labod".

Španci so nejevoljni
Španske oblasti pa zdaj preverjajo, ali bi lahko ameriško podjetje obtožili kraje španske dediščine. Zaradi varnosti podjetje ni navedlo natančnega kraja, na katerem so zaklad našli, ampak so sporočili le, da naj bi ga našli v mednarodnih vodah Atlantskega oceana. Španske oblasti pa sumijo, da je bil zaklad odkrit v španskih vodah, saj je podjetje Odyssey zahtevalo dovoljenje za raziskovanje španskih voda. Tako je dobilo dovoljenje, da preišče morje na območju Gibraltarja, kjer naj bi leta 1694 potonila britanska ladja HMS Sussex. Špansko kulturno ministrstvo pri tem opozarja, da je bilo dovoljenje izdano samo za opazovanje, ne pa tudi za izkopavanje.