Ta zanimiv astronomski pojav se je začel ob 20.23 po srednjeevropskem poletnem času, ko je Luna začela vstopanje v Zemljino polsenco. V njeno senco je vstopila ob 21.36, vrhunec mrka pa je bil ob 23.10.
Mrk viden v Evropi, Afriki in Aziji
Kot je pojasnil Igor Žiberna z oddelka za geografijo mariborske filozofske fakultete, je ob vrhuncu mrka Zemljina senca zakrila kar 81,3 odstotka Luninega premera. Ob 0.45 je Luna izstopila iz Zemljine sence, ob 1.57 pa še iz njene polsence.
Mrk je bil v vseh fazah viden v Evropi, Afriki in v zahodni polovici Azije.
Scenografija delnega luninega mrka tokrat posebno zanimiva
"Med opazovanjem delnega luninega mrka bomo lahko videli okroglo obliko Zemljine sence, ki je že Aristotelu služila kot dokaz za okroglo obliko Zemlje. V času delnega luninega mrka pa bo našo pozornost najbrž pritegnila značilna opečnata ali bakreno rjava do rdečkasta barva Lune. Ta pojav se zgodi zaradi vpoja modre svetlobe v nižjih plasteh atmosfere, medtem ko rdečo barvo prepušča," je pojasnil Žiberna.
Scenografija avgustovskega delnega luninega mrka bo po njegovih napovedih posebno zanimiva: "Na južnem delu neba bo kraljeval Jupiter, le slabi dve stopinji zahodno od Lune pa se bo nahajal planet Neptun. Ker so poletni večeri za tovrstna opazovanja zelo prijetni, vsekakor ne kaže zamuditi tega zanimivega pojava."
Kaj je lunin mrk in kako nastane?
Lunin mrk je astronomski pojav, pri katerem je Zemlja točno med Soncem in Luno oziroma Luna zaide v Zemljino senco. Lunina faza, pri kateri se to zgodi, je polna luna ali ščip. Ker Zemljina in Lunina orbita nista identični, ampak ležita pod kotom okoli pet stopinj, se običajno zgodi, da kljub ščipu Luna ni v Zemljini senci. Za nastop mrka je torej potreben še dodaten pogoj: Luna mora biti ob ščipu v ravnini Zemljine orbite.
Točka, v kateri se to zgodi, se imenuje vozel. Za pojav popolnega luninega mrka sme biti Luna za največ 4,6 stopinje stran od vozla. Vozla sta okoli pol leta narazen in trenutno mrki nastopajo v času od februarja do aprila ter med avgustom in oktobrom. Običajno 14 dni pred ali po luninem mrku nastopi tudi sončni mrk.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje