Kolesarjenje spada med najtežje športne discipline. Foto: Reuters
Kolesarjenje spada med najtežje športne discipline. Foto: Reuters

Športniki, ki se ukvarjajo z napornimi športi, imajo večje srce, ki jim omogoča prečrpavanje večje količine krvi. Kolesarji dirke Tour de France imajo med 20 in 40 odstotki večje srce od povprečja, je dejal dr. Francois Carre iz univerzitetnega centra iz Rennesa med predstavitvijo izsledkov raziskave na srečanju kardiologov na Dunaju.

Znanstveniki pa ne morejo potrditi, ali so imeli kolesarji večja srca tudi, preden so začeli trenirati, že dolgo pa opažajo fenomen t. i. atletskega srca, športniki namreč, ki trenirajo aerobne športe, kot so kolesarjenje, tek ali plavanje, imajo po večini večje srce, ki hitreje poganja več krvi po telesu. Carre je med raziskavo spremljal sedem kolesarjev in ugotovil, da se je njihovo srce po končanju profesionalne kariere zmanjšalo skoraj za četrtino.

Strokovnjaki pa opozarjajo, da bi lahko bil doping za športnike s povečanim srcem še veliko nevarnejši kot za druge. Športniki z večjim srcem imajo več rdečih krvničk, ki prenašajo kisik po telesu. Če se takšen športnik odloči za uporabo dopinga, tvega, da bo njegova kri pregosta, kar poveča tveganje za kap ali srčni infarkt.