Po trditvah Microsofta novi sistem uvaja številne izboljšave na varnostnem področju, spremenil pa se je tudi uporabniški vmesnik. Ta prinaša nove vidne učinke, izboljšano iskanje ter večpredstavnost, lažjo izmenjavo datotek in boljšo mobilno povezljivost ter povezovanje z drugimi napravami.
Med novostmi so tudi majhni uporabni programi, gadgeti. Microsoft je pri njihovem razvoju sodeloval s slovensko vlado, tako da bodo med gadgeti tudi storitve e-uprave: podaljšanje vozniškega dovoljenja, e-davki in podobno. V sistem je še bolje vgrajena storitev RSS, ki uporabniku prinaša novice, ko te nastanejo in so zanimive za uporabnika.
Viste, prikrojene uporabniku in njegovi denarnici
Na voljo so štiri različice, od domače osnovne do "ultimativne". Razlikujejo se po funkcionalnosti. Najosnovnejša različica, Home Basic, je najbolj oskubljena, saj ne vključuje niti ene od paradnih novosti Viste, uporabniškega vmesnika Aero. Večino funkcionalnosti za domače uporabnike prinaša različica Home Premium. Poslovnim uporabnikom je namenjena različica Business, ki pa ne vsebuje nekaterih storitev e-zabave. Kdor želi vse storitve, ki jih ponuja Vista, bo posegel po različici Ultimate.
Zanimivost: Microsoft je razvil tudi Visto za razvijajoče se trge, t. i. Visto Starter. V Sloveniji je ne bo na prodaj, saj je namenjena revnejšim državam, kot so Kolumbija, Indija ali Indonezija. Na račun nizke cene bo zelo omejena, saj bo, denimo, delovala le na zastarelih ali poceni procesorjih, prav tako pa uporabnik ne bo mogel poganjati več kot tri aplikacije na enkrat.
Od 260 do 600 evrov za samostojno različico
Glede na uporabnost Viste se njene cene razlikujejo. Najcenejša različica, prodana "v škatli", Home Basic, stane skoraj 260 evrov. Najdražja, Ultimate, skoraj 600 evrov. Polovico privarčujete, če boste izvedli nadgradnjo operacijskega sistema (t. i. upgrade). V Microsoftu pravijo, da na pretirano prodajo različic v škatlah niti ne računajo, saj je njihov cilj prodati čim več Vist skupaj s strojno opremo (t. i. različice OEM). Letos naj bi bilo v Sloveniji prodanih okoli 150 tisoč računalnikov, po pričakovanjih Microsofta pa naj bi jih bilo dve tretjini že ob nakupu opremljenih z Visto.
V slovenščini od marca
Vista bo čez dva meseca, predvidoma sredi marca, na voljo tudi v slovenščini, maja pa prihaja tudi slovenski Office 2007. Lokalizacija Windowsov v slovenski jezik bo Microsoft stala tri milijone dolarjev, pri slovenjenju pa je sodelovalo 30 stalnih sodelavcev. Ob izidu različice Windows 95 je bila Slovenija najmanjši trg, ki mu je podjetje namenilo operacijski sistem v domačem jeziku. Danes to že dolgo ni več, saj bo Vista na voljo še v desetih jezikih, ki imajo manj govorcev kot slovenščina.
Robert Schmitzer
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje