Iz Avstralije poročajo o nedelujočih hitrih blagajnah v številnih trgovinah po državi. Foto: Reuters
Iz Avstralije poročajo o nedelujočih hitrih blagajnah v številnih trgovinah po državi. Foto: Reuters

Izpad računalniških sistemov ni povezan s kakšnim hekerskim napadom, in čeprav vzrok težav še ni čisto jasen, ga povezujejo z operacijskim sistemom Windows.

Iz Microsofta so na omrežju X sporočili, da "preiskujejo težavo, ki vpliva na zmožnost uporabnikov za dostop do različnih aplikacij in storitev Microsoft 365". Kot so pojasnili, preiskujejo težave s storitvami v oblaku v ZDA in so že sprejeli ukrepe za "blažitev posledic".

Za izpade naj bi bila zadnja različica antivirusnega programa podjetja za kibernetsko varnost CrowdStrike, ki je zaradi pomanjkljive posodobitve uporabnikom onemogočila dostop do računalnikov.

Iz podjetja CrowdStrike so sporočili, da so ugotovili težavo in razveljavili pomanjkljivo posodobitev, a to ne pomaga računalnikom, ki so že bili prizadeti.

Najprej so o izpadu računalniškega sistema poročale ameriške letalske družbe, zaradi česar so morale prizemljiti svoja letala. Družbe United, Delta in American Airlines so sporočile, da so prizemljile svoja letala po vsem svetu.

Uporabnikom se prikazuje t. i. modri zaslon smrti. Foto: Shutterstock
Uporabnikom se prikazuje t. i. modri zaslon smrti. Foto: Shutterstock

O najobsežnejšem izpadu poročajo iz Avstralije, kjer so se med drugim pojavile težave na letališčih, bankomatih in samopostrežnih blagajnah v trgovinah.

Tudi z več evropskih letališč poročajo o težavah zaradi neodzivnosti računalniških programov. Berlinsko letališče Brandenburg je sporočilo, da nastajajo zamude pri prijavah potnikov na polet zaradi tehničnih napak, o katerih poročajo tudi z amsterdamskega letališča Schiphol, kjer potnike pozivajo, naj kontaktirajo s svojimi letalskimi družbami.

Nizkocenovna letalska družba Ryanair je sporočila, da ima težave v omrežju, zato vsem svojim potnikom svetujejo, da polete preverijo v njihovi aplikaciji.

Bolnišnici v nemških mestih Lübeck in Kiel sta morali odpovedati za petek napovedane operacije zaradi izpada računalniškega sistema, a oskrba bolnikov in nujne službe še naprej delujejo nemoteno.

Iz Velike Britanije poročajo tudi o zamudah v železniškem prometu.

Britanska televizijska hiša Sky News nekaj časa ni predvajala jutranjih informativnih oddaj in je prikazovala sporočilo, v katerem se je opravičevala za prekinitev oddajanja. Kasneje je spet začela oddajati svoj program.

Gneča na madridskem letališču Barajas zaradi težav z računalniškim omrežjem. Foto: Reuters
Gneča na madridskem letališču Barajas zaradi težav z računalniškim omrežjem. Foto: Reuters

Iz več ameriških zveznih držav poročajo, da ni dostopna številka za klic v sili, o težavah pa poročajo tudi z londonske borze.

Težave tudi na ljubljanskem letališču

Težave imajo tudi na ljubljanskem letališču, od koder so sporočili, da zaznavajo težave z informacijskimi sistemi prevoznikov za prijavo na polet, zato trenutno nastajajo manjše zamude pri odhodih letal.

Da bi čim bolj omejili vpliv na promet, že prilagajajo procese in tako ročno prijavljajo potnike na polete.

"Za zdaj od prevoznikov še nimamo informacij o odpovedih poletov. Potnikom priporočamo, da status svojih poletov preverijo na spletni strani ali direktno pri prevozniku. Če ta ni prestavljen ali odpovedan, svetujemo, da se na letališče odpravijo prej kot običajno," so še sporočili.

Portal Moja Dolenjska je poročala, da naj bi v farmacevtskem velikanu Krka prišlo do izpada celotnega računalniškega sistema, zaradi česar je proizvodnja obstala, zaposlene pa pošiljajo domov. V Krki so za STA te informacije zavrnili.

Na nizozemskem letališču Schiphol so težave s prijavami na polete. Foto: EPA
Na nizozemskem letališču Schiphol so težave s prijavami na polete. Foto: EPA

Napaka in ne napad

Pri tehničnih težavah, s katerimi se trenutno soočajo organizacije po vsem svetu, gre glede na javno dostopne podatke za izpad zaradi tehnične napake, in ne za kibernetski napad, pravijo na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT.

Na SI-CERT sicer nimajo informacij o tem, koliko organizacij je zaradi teh težav prizadetih v Sloveniji, saj se njihovemu centru načeloma poroča o kibernetskih napadih, so pojasnili za STA.

SI-CERT v tej luči prizadetim uporabnikom svetuje, da se obrnejo na tehnično pomoč podjetja CrowdStrike.

Po svetu obsežen kibernetski izpad