Za izpade naj bi bila kriva zadnja različica antivirusnega programa podjetja za kibernetsko varnost CrowdStrike, ki je zaradi pomanjkljive posodobitve uporabnikom onemogočila dostop do računalnikov.
Iz Microsofta so na omrežju X sporočili, da "preiskujejo težavo, ki vpliva na zmožnost uporabnikov za dostop do različnih aplikacij in storitev Microsoft 365". Kot so pojasnili, preiskujejo težave s storitvami v oblaku v ZDA in so že sprejeli ukrepe za "blažitev posledic".
Iz podjetja CrowdStrike so sporočili, da so ugotovili težavo in razveljavili pomanjkljivo posodobitev, a to ne pomaga računalnikom, ki so že bili prizadeti.
Glavni izvršni direktor podjetja CrowdStrike George Kurtz je potrdil, da je težava posledica "napake" v posodobitvi. "Težava je bila ugotovljena, izolirana in nameščen je bil popravek," je dejal Kurtz.
"CrowdStrike aktivno sodeluje s strankami, ki imajo težave zaradi napake, nastale ob posodobitvi vsebine za gostitelje sistema Windows," je pojasnil in dodal, da sistemi Mac in Linux niso bili prizadeti.
"Ne gre za varnostni incident ali kibernetski napad," je zagotovil.
Po poročanju BBC-ja odpravljanje posledic morda ne bo enostavno. "Zdi se, da težav ni mogoče odpraviti z osrednjim ukazom skrbnika informacijskih tehnologij na sedežu podjetja. Ta bo moral ponovno zagnati vsak prizadeti računalnik," so zapisali v svoji analizi.
"Neprijeten prikaz krhkosti svetovne internetne infrastrukture"
CrowdStrike, katerega tržna vrednost znaša približno 83 milijard dolarjev, ima po zadnjih podatkih BBC-ja 24.000 strank, vse pa so večje organizacije z velikim številom zaposlenih.
"To je zelo neprijeten prikaz krhkosti svetovne internetne infrastrukture," je dejal Ciaran Martin, profesor na Oxfordu in nekdanji vodja britanskega nacionalnega centra za kibernetsko varnost. Čeprav je bila osnovna težava preprosta in zaradi česar bi morala bila kratkotrajna, je bil njen takojšnji učinek izjemen, je dejal Martin.
Zaradi pandemije covida-19 so vlade in podjetja v zadnjih dveh desetletjih postala vse bolj odvisna od peščice medsebojno povezanih tehnoloških podjetij, kar pojasnjuje, zakaj je imela ena programska težava tako daljnosežne posledice.
"Orodja za spletno varnost so zasnovana tako, da morajo zagotavljati delovanje tudi ob najhujših vdorih, zato je dejstvo, da so glavni vzrok za izpad računalniških sistemov prava katastrofa," je dejal Ajay Unni, izvršni direktor podjetja StickmanCyber, enega največjih avstralskih podjetij za kibernetsko varnost.
Zamude na letališčih
Najprej so o izpadu informacijskih sistemov poročale ameriške letalske družbe, zaradi česar so morale prizemljiti svoja letala. Družbe United, Delta in American Airlines so sporočile, da so prizemljile svoja letala po vsem svetu.
Popoldne so iz družb United in American Airlines sporočili, da so vnovič začeli izvajati nekatere lete. Da prihaja do postopne normalizacije zadev, so prav tako sporočili iz Frontier Airlines.
O najobsežnejšem izpadu so poročali iz Avstralije, kjer so se med drugim pojavile težave na letališčih, bankomatih in samopostrežnih blagajnah v trgovinah.
Tudi z več evropskih letališč poročajo o težavah zaradi neodzivnosti računalniških programov. Berlinsko letališče Brandenburg je sporočilo, da nastajajo zamude pri prijavah potnikov na polet zaradi tehničnih napak, a jih postopno obnavljajo. O težavah so poročali tudi z amsterdamskega letališča Schiphol in iz vseh španskih letališč. Motnje sta imela tudi letalska prevoznika Turkish in Kenya Airlines.
Nizkocenovna letalska družba Ryanair je sporočila, da ima težave v omrežju, zato vsem svojim potnikom svetujejo, da polete preverijo v njihovi aplikaciji.
Bolnišnici v nemških mestih Lübeck in Kiel sta morali odpovedati za petek napovedane operacije zaradi izpada računalniškega sistema, a oskrba bolnikov in nujne službe še naprej delujejo nemoteno.
Iz Velike Britanije poročajo tudi o zamudah v železniškem prometu.
Britanska televizijska hiša Sky News nekaj časa ni predvajala jutranjih informativnih oddaj in je prikazovala sporočilo, v katerem se je opravičevala za prekinitev oddajanja. Kasneje je spet začela oddajati svoj program.
Iz več ameriških zveznih držav poročajo, da ni dostopna številka za klic v sili, o težavah pa poročajo tudi z londonske borze.
Izpad računalniških sistemov povzroča težave tudi organizatorjem OI
Izpad informacijskih sistemov povzroča težave tudi organizatorjem prihajajočih olimpijskih iger v Parizu, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Neimenovan vir iz organizacijskega odbora je povedal, da se pojavljajo težave z akreditacijami, situacija pa bi lahko otežila tudi prihode športnikov.
"Mobilizirali smo vse tehnične ekipe iger Pariz 2024, da bi ublažili učinek teh težav, in aktivirali smo načrte za izredne razmere," so povedali.
Izpad je prizadel banke, borze, medijske hiše, trgovine in druga podjetja ter letalske družbe in ni povezan s kakšnim hekerskim napadom.
Neimenovani vir iz organizacijskega odbora olimpijskih iger v Parizu je razkril, da je izpad povzročil težave v njihovem akreditacijskem sistemu, saj nekateri trenutno ne morejo prevzeti svojih priponk.
Hkrati bi lahko vplival tudi na prihode športnikov, saj so bila letala ameriških letalskih družb zaradi težav prizemljena, zamude pa nastajajo tudi pri prijavah potnikov na polet. Športniki so začeli prihajati v olimpijsko vas v četrtek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje