Filipinska vlada je izrazila željo, da bi predmete razglasila za nacionalno bogastvo, a bo potrebno pred tem opraviti še nekaj raziskav. Foto: EPA
Filipinska vlada je izrazila željo, da bi predmete razglasila za nacionalno bogastvo, a bo potrebno pred tem opraviti še nekaj raziskav. Foto: EPA
Poleg upornikov velik problem predstavljajo tudi iskalci zakladov in preprodajalci, saj taki predmeti na črnem trgu dosežejo vrtoglave cene. Foto: EPA

Črepinje v 22 zaseženih vrečah bi bili lahko ostanki že davno izgubljenega ljudstva, ki je na Filipinih živelo pred več kot 2.000 leti. Po besedah strokovnjakov Narodnega muzeja v Manili podobe na žarnih predmetih kažejo na to, da je ljudstvo uporabljalo plovila, kar pomeni, da so drugačnega izvora od znanih staroselskih ljudstev na otočju.

"Ljudstva Manobo, Tiruraj in Blaan, ki se jim je uspelo ohraniti, ne pokopavajo pokojnikov v obarvanih antropomorfnih žarah. Zato nam ni jasno, kdo so ljudje, ki so uporabljali te unikatne žare," je pojasnil vodja arheološkega oddelka pri muzeju Eusebio Dizon.

Dizon je v 90. letih raziskoval v pokrajini Sarangani na otoku Mindanao, kjer so mu iskalci zakladov namignili glede redkih primerov lončevine z naslikanimi človeškimi obrazi. Testiranja so pokazala, da te žare izvirajo iz obodbja okoli 5. stoletja pr. n. št. Zadnje odkritje bi lahko izviralo še iz zgodnejšega obdobja, vendar bo potrebno za potrditev domnev opraviti dodatne raziskave.

Dizon: Gotovo ne gre za ponaredke
Tihotapci niso povedali, kje točno so našli zasežene predmete, zato je po besedah Dizona težko povedati njihov izvor, vendar je sam prepričan, da ne gre za ponaredke. Guverner Saranganija je dejal, da je bila lončevina najdena na obalnem območju otoka, kjer so arheologi že odkrili orožje, lončevino in druge predmete iz kamene dobe, vendar je antropomorfnih primerov zelo malo.

Za pridobitev novih pomembnih podatkov o mogočih najstarejših bivališčih v državi bi bile potrebne širše raziskave, a se pri tem domači strokovnjaki spopadajo z velikim problemom, saj je na tem območju dejavna največja islamska uporniška skupina, ki se pogosto spopada z vladnimi silami. Uporniki v zameno za dovoljenje za arheološka izkopavanja na "svojem teritoriju" zahtevajo veliko denarja.

G. V.