Šesterica vesoljcev, ki je bila 17 mesecev zaprta v vesoljskem središču v Moskvi, v tem času pa so v celoti simulirali odpravo na Mars. Foto: Reuters
Šesterica vesoljcev, ki je bila 17 mesecev zaprta v vesoljskem središču v Moskvi, v tem času pa so v celoti simulirali odpravo na Mars. Foto: Reuters
Simulacija misije na Mars

Eden izmed članov mednarodne ekipe raziskovalcev je zlomil pečat in odprl vrata kapsule, nato pa je vseh šest prostovoljcev, oblečenih v modre kombinezone, izstopilo na prosto, kjer so jih pozdravili znanstveniki in svojci.

Program "misije" izveden v celoti
"Mednarodna ekipa je končala 520-dnevno misijo," je ob prihodu iz kapsule dejal poveljnik Aleksej Sitjov, eden izmed treh Rusov, ki so sodelovali v napornem poskusu. Kot je poudaril, so program misije izvedli v celoti, vsi člani ekipe pa so v dobrem zdravstvenem stanju. "Zdaj smo pripravljeni na nadaljnje teste," je dodal.

Član ekipe iz Italije Diego Urbina je dejal, da je ponosen, da je lahko sodeloval v misiji. Izrazil je upanje, da bo eksperiment pomagal človeštvu, da bo "nekega dne uresničilo svoje sanje". V preizkusu sta sodelovala še Kitajec in Francoz.

Simulirali tudi pristanek in sprehod
Eksperiment v moskovskem raziskovalnem inštitutu se je začel 3. junija lani. Prostovoljci, vsi so bili moški, stari med 27 in 38 let, so bili zaprti v posebnem, 550 kubičnih metrov velikem zabojniku. Imeli so dnevno osem ur časa za spanje, osem ur za delo in osem za sprostitev. Redno so morali dajati vzorce urina in krvi, prav tako so bili 24 ur na dan obdani s kamerami in senzorji. Vsak član "posadke" je imel na voljo le tri kvadratne metre zasebnega prostora, ki je bil skrit pred kamerami.

Trije prostovoljci so mesec dni preživeli v posebnem modulu, ki naj bi predstavljal pristajalno vozilo na Marsu, dva pa sta opravila tudi navidezen vesoljski sprehod. Cilj poskusa je bil ponazoritev misije na "rdeči planet" - 250 dni potovanja, 30 dni bivanja na površini planeta in še 240 dni za vrnitev, kar nanese skupaj 520 dni oz. 17 mesecev.

Simulacija misije na Mars