Peking je želel s tem javnost in svet navdušiti nad svojim tehnološkim napredkom. Med podvigom, ki ga je prenašala tudi kitajska državna televizija, je Džaj Džigang za 20 minut zapustil plovilo Šendžov VII in opravil nekaj raziskav, dva vesoljca pa sta ostala v plovilu kot pomoč.
Džang Džjanči, eden izmed vodilnih kitajskih vesoljskih inženirjev, je pred začetkom misije poudaril, da gre za zelo pomemben dogodek. "Če bo naloga uspešno opravljena, bomo priče ogromnemu tehnološkemu skoku na Kitajskem. A tveganje je zelo veliko," je dejal. Džaj je imel na vesoljskem sprehodu oblečen skafander, narejen v domači državi, ki naj bi bil vreden kar med 10 in 40 milijonov ameriških dolarjev.
Vse večji vesoljski apetiti
Kitajska je leta 2003 za ZDA in Rusijo postala šele tretja neodvisna država, ki je povsem sama v vesolje poslala človeka, dve leti kasneje pa sta dva vesoljca s plovilon Šendžov VI opravila petdnevni let.
Po poročanju kitajskih medijev je najnovejša misija najzahtevnejši del kitajskega tristopenjskega vesoljskega programa, ki vključuje: v vesolje poslati človeka, namestiti majhen laboratorij in zgraditi veliko vesoljsko postajo.
A. P.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje